Sada Eesti mõtet: Oskar Lutsu kuulus avang

Oskar Luts
Oskar Luts Autor/allikas: ERR

Vikerraadio on Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul välja valinud sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. ERR kultuuriportaal avaldab mõtted samuti.
Ja nii sada hommikut järjest. Eesti sada, sada mõtet.

"Kui Arno isaga koolimajja jõudis, olid tunnid juba alanud…"

"Seda lauset, mis pärineb Lutsu raamatust "Kevade" teame me kõik. Lause ja mõtte kui sellisena polegi ta ju teab mis hea. Alustada kohe sõnaga „Kui”. Aga ometi me teame seda lauset. Kui paljudel on näiteks Jaan Krossi ”Kolme katku vahel” esimene lause peas? Novot. Järelikult peab selles Lutsu lauses midagi olema.

Vaatame seda siis veidi lähemalt, mis tunde ta tekitab. Esiteks muidugi see, et me oleme kuhugi sattunud poole pealt. Me veel ei tea isegi seda, kes on Arno, aga juba on ta hiljaks jäänud, juba kõik käib, ei teagi, kas ta saab rea peale. Jube vastik tunne ju. Aga kas see pole meile, eestlastele, või ka muidu inimestele omane, et ikka on meil hirm, et me jääme kuhugi hiljaks või millestki ilma. Et sel hetkel, kui jagataks sularaga või mõistust või paremat ametit, meid pole. Ja naised jäävad hiljaks, kui need kaks ainsat toredat meest välja jagati. Aga et lõpetada positiivse noodiga, siis lõpuks Arno ikkagi jõuab kooli. Muidugi võiks edasi arutleda, et võibolla oleks olnud siiski parem koju jääda, sest kohe satub Arno koolikiusaja Tootsi haardesse, seal on neurootikust Kiir ja ülekaaluline Tõnisson, kes valab välja oma võõraviha uputades sakseposte parve...," arutleb Urmas Vadi.

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtted loeb ette ilusaima raadiohäälega saatejuht, legendaarne Helgi Erilaid. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järlekuulata.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: