Sada Eesti mõtet. Juhan Liiv: ükskord on Eesti riik

Foto: Klassikaraadio

Vikerraadio on Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul välja valinud sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. ERR kultuuriportaal avaldab mõtted samuti.

Ja nii sada hommikut järjest. Eesti sada, sada mõtet.

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtted loeb ette ilusaima raadiohäälega saatejuht, legendaarne Helgi Erilaid. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järlekuulata.

Sarja esimene mõte on Juhan Liivilt.

Juhan Liiv: "Ja nõnda on lugu ka Eestis. Ja nõnda on elukiik. Ükskord, kui terve mõte. Ükskord on Eesti riik."

Need read on pärist Juhan Liivi 12-salmilisest luuletusest „Kas näitad?” Kuigi see luuletus pole kuupäevaga dateeritud, arvab Fridebert Tuglas, et see on Liivil kirjutatud 1905. aasta revolutsiooniliste sündmuste mõjul. Sel ajal viibis Juhan Liiv ka hullumajas ja see on kõigile hästi teada, et Juhan Liiv oli hull. Ilmselt peetuks teda hulluks toona ainuüksi selle luuletuse pärast. See, et ükskord on Eesti riik oli sama utoopiline kui lause, et ükskord jõuab Kalev koju. Seda Kalevit ootame me tänapäevani aga Eesti riik on meil olemas. Nii, et äkki Juhan Liiv ei olnudki hull? Ehk oli tema täiesti terve, aga toonane aeg hull? Ka tänapäeval küsitakse, miks ja kellele on vaja luulet. Aga vaat, sellepärast ongi, et oleks keegi hullude mõtetega ja mingil hetkel saavad need mõtted teoks ja meil on siis näiteks Eesti riik.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: