Sada Eesti mõtet. Ants Oras: intelligent ei peaks hulkade sabas jooksma ({{commentsTotal}})

Ants Oras
Ants Oras Autor/allikas: Eesti Kirjandusmuuseum

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Ants Oras:

“Minu arvates kirjaniku ja intelligendi ülesandeks peaks olema mitte järgi joosta hulkadele, vaid töötada ülespoole, et hulkadel oleks väärikaid eeskujusid - ükskõik, kas nad neid praegu arvestavad või mitte.”

Peeter Helme: "Need read pani Eesti kirjandusteaduse ja -kriitika suurkuju Ants Oras kirja juba 1935. aastal ajakirjas Looming. Tagantjärele vaadates võis aastal 1900 Tallinnas sündinud ja 1982 Floridas surnud Oras sõnastada siin eluülesande, kuid seda vaid kaudses mõttes. Nimelt pühendas Oras oma elu eesti keele arendamisele. Selleks tõlkis ta kõvasti, aga kirjutas ka teoreetilisi tekste. Viimased ongi ajaproovile hästi vastu pidanud ja mõjuvad aktuaalselt tänagi. Täpselt nagu ka tsiteeritud mõte kunstniku – aga tegelikult iga inimese – ülesandest."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: