Sada Eesti mõtet. Mida Eduard Vilde ei häbene ({{commentsTotal}})

Foto: Kirjandusmuuseum

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Eduard Vilde:

“Äri ei anna häbeneda.”

Urmas Vadi: "Kui härra Vestmann Eduard Vilde näidendis „Pisuhänd” on imestanud, et tema tulevane väimees tuleb talle ta oma rahadega kosja, siis ütlebki Piibeleht vastulause, et äri ei anna häbeneda.

Lause on muidugi ootamatu nende kõigi jaoks, kes näidendi selles stseenis on ja seda kuulevad, aga eks selline tüüp üllatab ühiskonda ka üldisemalt.

Enamjaolt me ei ootaks, et luuletaja oleks majanduslikult mõtlev, eriti kui luuletaja nimi on Piibeleht, mis on midagi õitsvat, hõllanduvat ja ebapraktilist. Aga näidendites juba on nii, et kui seinal on püss, siis ikka ooodatakse, et teise vaatuse lõpus see teeks pauku, keegi eriti ebameeldiv tegelane saab püssilasust surma või siis ehmuks paugust ja tuleks mõistusele.

Selles Vilde näidendis püssi ei ole, aga on salapärane Piibeleht, kes teeb niiöelda paugu. Ja eks Piibeleht on kosutav ja lootust andev kuju paljude jaoks, kelle lähikonnas on luuletajaid.

Mulle isiklikult on alati Piibeleht meeldinud palju rohkem kui Ludvig Sander, kes pole ei insener ega ka kirjanik, ta nagu polegi midagi, on lihtsalt saamatu petis. Seevastu luuletaja Piibeleht annab lootust, et inimene võib olla midagi muud, kui see, kes ta kogu aeg on olnud ja kelleks teda alati on peetud.

Et inimese sees on peidus veel midagi suuremat kui me seda isegi ehk teame. Ja see on ju ilus, seda tahavad nii luuletajad kui ärimehed ja ka kõik teised.

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: