Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Indrek Spungin: maapealset paradiisi niikuinii ei tule, kus Freddy võiks oma võitluse lõpetada

Foto: ERR

22. märtsil esilinastub Taavi Aruse ja Indrek Spungini dokumentaalfilm "Enam kui elu", mis räägib punkbändist Psychoterror ning eriti just nende liidrist Freddy'st. Istusime filmitegijatega Narva kohvikust maha ja rääkisime veidi selle linateose sündimisest.

"Läbi Freddy ja tema kohtumiste eri nähtuste ja tüüpidega avame filmis ka pungi mõistet laiemalt, küll hästi personaalselt," ütles Spungin ja tõdes, et punk samas ongi personaalne. "Võib alati mingeid üldiseid definitsioone kokku keevitada, aga kui sa mingi definitsiooni leiad, siis samal hetkel see enam ei kehti, punk on elav asi."

Režissöör Taavi Aruse sõnul algas töö filmiga "Enam kui elu" umbes 2013. aastal. "Ma mäletan esimest võttelkäiku Freddy ja Velbaumiga (Raul Velbaum, toim.), kus mul tekkis äratundmine, et võiks teha filmi, seal oli üks stseen, kus Freddy lõpetab lause "Elusalt kätte ei anna"," ütles ta ja kinnitas, et alguses oli mõte teha ka film laiemalt Eesti pungist, aga selliseid dokumentaale on hetkel töös mitmeid. "Otsustasime, et me ei hakka konkureerima, vaid keskendume Psychoterrorile."

"Meid huvitav see punk, mis on edasi punk ja mis temast saanud on," nentis Spungin ja tõi välja, et kui Freddy alustas punkimist juba 1980. aastatel, siis Psychoterror tuli kokku alles 1991. aastal. "Eriti vihasena, kuigi oli meile vabadus saabunud, just see Freddy kompromissitus, et ükskõik mis lipuga sa vehid, sa oled ikka kusipea," tõdes ta ja lisas, et Freddy ei ole järgi andnud ja ta ilmselt ei annagi. "Maapealset paradiisi niikuinii ei tule, kus Freddy võiks oma võitluse lõpetada."

"Mul võttis aega poolteist-kaks aastat, kuni Freddy hakkas mind usaldama," mainis Arus ja kinnitas, et kohati oli filmi tehes ka väga keeruline. "Samas mitte midagi sellist, mille pärast peaks loobuma."

Samuti tuli juttu Taavi Aruse ja Indrek Spungini koostööl valminud lühidokumentaalist "Pets ja Berliin", mis jõuab ETV2 ekraanile 23. märtsil kell 21.00.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: