Arvustus. David Byrne: tahan, kuulan transistorit, tahan, söön kisselli ({{commentsTotal}})

David Byrne
David Byrne Autor/allikas: EMPICS/Scanpix

Uus plaat

David Byrne

“American Utopia” (Nonesuch)

7/10

Ma olen alati pidanud märkimisväärselt tüütuks, kui keegi hakkab seltskonnas rääkima oma lemmiksketšist muinastelesaates “Kitsas king”. Sellegipoolest meenus David Byrne´i uut plaati kuulates veel vanem Monty Pythoni nali Beethovenist, kes ei suuda keskenduda Viienda sümfoonia loomisele, sest proua Beethoven tahab tolmuimejaga koristada. See pakub lõputult võimalusi mõelda, millised on suured talendid puhkehetkel, kas nad on inimesena meeldivad ja kas see üldse on oluline või milliste igapäevaste katsumustega peavad nemad rinda pistma.

David Byrne (65) on küll sündinud Šotimaal, aga tegelikult on ta üles kasvanud ja elanud ikkagi valdavalt ameeriklase elu. Pärast peamiselt 80ndatesse jäänud aegu Talking Headsi liidrina on David Byrne tegelenud terve rea vähem ja rohkem jaburate ettevõtmistega. Byrne on teinud koostööd muuhulgas Ryuichi Sakamoto ja Robert Wilsoniga (sama mees, kelle “Aadama passiooni”-projektile Arvo Pärdiga ning haokubu peas kandva mehega müüdi 79-euroseid pileteid), ta on teinud muusikat tantsulavastustele, esinenud endana “Simpsonite” multikas ning kümmekond aastat tagasi läks tuurile tutvustama Powerpointi – sest tema arvates oli see lahe!

Kokkuvõttes: David Byrne on vaba hing, kes teeb kõiki neid asju, mis tal pähe tuleb. Seejuures suudab ta seda teha nii, et ei lasku kõrvadeni pühalikkusse ega pagenda end Lilleorgu või pimedasse koopasse. Kui Byrne tahab, teeb ta disko-ooperi Imelda Marcosest või siis teiste muusikaliste otsijate kombel veel ühe rahvamuusikast või sümfoonilisest muusikast mõjutatud plaadi. Kui Byrne tahab, esineb ta laval balletitutus või asutab lemmikmuusikaga raadiojaama, propageerib jalgrattasõitu, aga ilmselt teda ei näe Õllesummeril “Once In A Lifetime´i” esitamas (tuleb loota, et ei pea oma sõnu sööma).

Byrne´i uusim plaat “American Utopia” on täpselt samasugune nähtus, see ei müü miljoneid ja pole suunatud nostalgiamuusika ihalejaile, vaid Byrne lihtsalt tahtis sellist plaati teha. “American Utopia” on tegelikult osake meediaprojektist “Reasons to Be Cheerful” (Põhjused olla õnnelik). Byrne´i kontseptsiooni kohaselt tuleks vaatamata erinevatele päevakajalistele poliitilistele hädadele ja keskkonnaprobleemidele rääkida rohkem sellest, mis on hästi. Mis siis on Byrne´i arvates hästi? Väga kirju valik asju Kanada süstlavahetusest Lõuna-Ameerika ühistranspordisüsteemi raamatukogudeni. “American Utopia” on võrdlemisi lühike plaat, mis sisaldab kümmet peamiselt Brian Enoga koostöös sündinud lugu.

Muusikaliselt on lood kergelt vanamoodsa optimistliku kõlaga, saame kuulata läbisegi elektroonikat ja puhkpille, kuid rohkem on tegu kunstiprojekti kui kontsertplaadiga. Teatud sarnasused on Sparksi plaatidega. Pealkirjast hoolimata pole tegemist mingi järjekordse sügavalt poliitilise albumiga, vaid sõnad on pigem absurdimaigulised: "Cockroach might eat Mona Lisa/ The pope don't mean shit to a dog/ And elephants don't read newspapers/ And the kiss of a chicken is hot." Nojah, kui sa oled David Byrne, siis võib enam-vähem kõike teha. Tahan, laulan kana ajudest, tahan, laulan eesli riistast. Siin on mõtlikuma poole kõrval ka lugusid nagu “Every Day Is A Miracle” või “Everybody´s Coming To My House” (vaadake alt videot), mis võivad petta ära ja tunduda optimistliku raadiopopina, kuid seejuures jääb kahtlus, et Byrne naerab viimasena ja mõeldud on see kerge irooniana. 

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: