Okupatsioonide muuseumi loodud Eesti suurim rändnäitus sõidab Ameerikasse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Näitus
Näitus "Masters of Our Own Homes: Estonia at 100". Autor/allikas: Tõnu Tunnel

Teisipäeval, 17. aprillil alustas Muuga sadamast Põhja-Ameerika poole sõitu Okupatsioonide muuseumi enam kui 500 ruutmeetrise ekspositsioonipinnaga hiiglaslik rändnäitus "Masters of our own homes: Estonia 100". Rändnäitust eksponeeritakse rohkem kui aasta jooksul neljas Põhja-Ameerika suurlinnas.

Näitus avatakse esimest korda USA läänerannikul, San Francisco kõrval olevas ülikoolilinnas Stanfordis, kus see on avatud paralleelselt suure Balti uuringute AABS konverentsiga. Lisaks saab Okupatsioonide muuseumi maailmanäitust näha Torontos, Bostonis ja Washingtonis.

Valgusinstallatsiooniga paviljon on 12 meetrit lai, 4 meetrit kõrge, kaalub 4 tonni ja koosneb 244 näitusepaneelist, millest igaüks jutustab killukese Eesti värvikast ja põnevast ajaloost. Näitus on sündinud Okupatsioonide muuseumi eestvedamisel kodu- ja väliseestlaste koosloomes ja selle valmimisse on panustanud nii koolilapsed, ettevõtjad, kümned Eesti fotograafid eesotsas Annika Haasi, Birgit Püve ja Triin Kergega kui ka mitmed teised Eesti muuseumid. Üheskoos on kirja pandud lugu Eestist, mida soovitakse sünnipäeva puhul maailmaga jagada.

"Näituse idee sündis koos väliseestlastega, et ka neil oleks võimalik oma kodulinnas Eesti juubelit vääriliselt tähistada. Paviljon räägib Eesti lugu, aga veelgi rohkem on see mastaapsete loodusvaadete ning rohkearvuliste eestlaste portreedega otsekui Eesti peopesal. Me näeme, et rändnäitus võiks olla nii väliseestlastele kui kohalikele inimestele kokkusaamise, mõtete vahetamise ning üheskoos meie sünnipäeva tähistamise koht," rääkis näituse projektijuht Keiu Telve.

"Eesti kogemust ja eestlaste visadust tasub maailmaga jagada. Eesti – see maailmamastaabilt väike, aastatelt noor ja rahvaarvult väike riik on teinud suuri tegusid, ka Põhja-Ameerika inimestel on meie kogemustest palju õppida," lisas Telve.

"Ma olen väga uhke selle üle, et sain projektile kaasa aidata," selgitas näituse üks loojatest, Eestis elav ameeriklane Justin Petrone. "Tervest Eestist kõneleva näituse kokkupanek ei ole olnud sugugi kerge ülesanne. Ma arvan, et valitud lahendus teeb näituse sisu Ameerika vaatajaskonnale kergesti kättesaadavaks. Rändnäituse loojad on kokku pannud hiiglasliku mosaiigi teksti- ja pildimaterjalidest, et näidata USA inimestele, kui suur on tegelikult meie väike Eesti – selle riigi ja rahva keel, ajalugu, kultuur, tulevik ja väärtused."

Kuigi näitust eksponeeritakse esmajärjekorras Põhja-Ameerikas, on ka teistes riikides elavatel eesti kogukondadel näituse vastu suur huvi. Praeguste plaanide kohaselt jõuabki rändnäitus pärast Põhja-Ameerika ringkäiku Euroopa erinevatesse riikidesse ja seejärel juba ka tagasi koju Eestisse. Senikaua on aga kõikidel huvilistel võimalik tutvuda näitusega veebilehe ee100.ee ja näituse Facebooki lehe Masters of Our Own Homes: Estonia at 100 vahendusel.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: