Päeva plaadisoovitus: WEN - "EPHEM:ERA" ({{commentsTotal}})

WEN
WEN Autor/allikas: Facebook

Briti popmuusika on elanud aastate jooksul üle võite ja kaotusi - mitmed žanrid on täielikult oma nägu muutnud, paljud on ka ära kadunud. Grime on üks neist suundadest, mis pärast vahepealset hääbumist on mõne aastaga taastanud oma olulisuse.

Esmalt jäävad silma muidugi räpparid - olgu siis Skepta Mercury Prize'i võitnud plaadiga "Konnichiwa" või Briti albumitabeli tippu jõudnud Stormzy, tõusvatest tähtedest kindlast ka Yizzy lühialbumiga "S.O.S". See-eest huvitavamad asjad toimuvad just grime'i äärealadel, eksperimentaalsete produtsentide käe all, ilma suurema kisa-kärata. Seal kaovad muusikalised barjäärid, pole vaja alluda vokalistile ega tantsupõranda reeglitele, kõik on võimalik.

26-aastane Briti produtsent WEN näitab oma teise albumiga "EPHEM:ERA" seda, kuidas grime'i varjus saab teha muusikat kui kunsti, tõeliselt autoriloomingut, mis ei sarnane millegi muuga. Lähenemiselt võib ta panna ühte patta Proc Fiskali sel aastal ilmunud esikplaadiga "Insula", mis samamoodi lähtus grime'ist, kuid sealsed tugevad bassid töötasid siiski üsna funktsionaalselt. WEN'il on sellest täiesti ükspuha.

Plaadifirma Big Dada alt ilmunud kauamängiv võtab hip-hopi triviaalsed rütmiskeemid, lõhub need tükkideks, paneb valepidi kokku ja tõstab üleelusuuruse 80ndate esteetika vahele. Kiledad süntesaatorid, kosmilised kolistamised ja intensiivne ruumitunnetus moodustavad võõra maailma, mis üllatab ja kus iga nurga taga on midagi ootamatut.

Tänu atmosfäärlikkusele on "EPHEM:ERA" kui heliriba filmile, mida pole veel loodud. Oneohtrix Point Never tegi möödunud aastal muusika vendade Safdiede linateosele "Good Time", kus kõle elektroonilise foon moodustas pea poole filmist - WEN loob sarnaseid helimaastikke, aga pakub ilma pildita sama võimsa emotsiooni. Vinge saavutus.

Väljendusjulguse ja visionäärlikkuse poolest sarnaneb "EPHEM:ERA" ka möödunud aasta ühele parimale plaadile, Jlini "Black Origamile". Mõlemad on leidnud enda tervikliku muusikalise keele - täiesti omapärased rütmid, tekstuurid, saundid - ja nad on selles täiesti veendunud. See ei ole mingi õrn äratuntav käekiri, vaid iga noot või sämpel, mida nad kasutavad, on läbi ja lõhki nende teenistuses.

Maksimalistlik elektrooniline muusika, mis oskab panna vaikuse kõlama samamoodi nagu kõige valjemad süntesaatorid. Kui tihti liiguvad moodsad produtsendid abstraktsiooni, müra ja mittemuusika aladele, siis WEN on selgelt rütmiline, isegi ilus muusika. Ta lihtsalt oskab seda seada nii, et see kõlab nagu futuristlik unenägu.



Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: