Päeva plaadisoovitus: Skee Mask - "Compro" ({{commentsTotal}})

Skee Mask
Skee Mask

Väljas püsib temperatuur ikka veel kahekümne plusskraadi ringis, mis otsekui nõuab päikselist ja rõõmsatujulist muusikat, aga samas ei tohi ära unustada ka suveöid. Talvel jõuame vaikelu nautida küll, soojad suveööd on aga täis eufooriat ja ringiseiklemist. Skee Maski tumeromantiline reivikosmos "Compro" sobib igati neid rännakuid saatma.

Kindlasti tekib küsimus, kes on Skee Mask? Tegemist on noore Saksa produtsendi Bryan Mülleriga, kes ei üritagi liialt esile tõusta, vaid nokib masinate taga või keerutab nokamütsi varjus plaate. Oma mõjutusteks on ta nimetanud vanu plaadifirmade Chain Reaction ja Warp albumeid, mis kõlab ka tema muusikast selgelt läbi. Ega rohkem polegi vaja Skee Maski kohta teada, tema looming räägib enda eest.

Vaatamata suurele hulgale singlitele on "Compro" tema teine kauamängiv, mis on võrreldes varasema materjaliga palju rafineeritum ja peenem, selgelt autorielektroonika, mis vaatab tantsumuusika piiridest kaugemale. Kui paljud kriitikud otsivad Skee Maski loomingu juuri just Saksamaalt ning sealsest techno-skenest, siis uus materjal sobitub pigem Londonisse. Lugudes "Flyby Vfr" ja "Dial 272" lammutab ta laiali algusaegade reivi ja ehitab nende tugevate rütmide vahele oma pehmeid, kumisevaid tekstuure. Ta ei karda kujundada oma käekirja, mis on värskel plaadil ka pea igas loos kuulda.

Aga "Compro" pole peoplaat, need lood sobivad pigem öiseks pimedatel tänavatel kondamiseks või ekstaatilisteks mõtterännakuteks. Tantsimiseks toimub seal muusikas pisut liiga palju, kiht-kihi haaval toob Skee Mask sisse uusi ideid ja elemente. Paljud neist on küll vaid õrnalt kauguses heljuvad mikromeloodiad, justkui kuulaks muusikat vanas tööstushoones ja helid põrkuvad, põrkuvad, põrkuvad, kuniks hakkavad vaikselt väänduma ja hajuma. Skee Mask kasutab seda efekti oskuslikult enda kasuks, kauged hägused meloodiad annavad juurde ruumilisust ja dünaamikat.

Kummalisel kombel jäävad mitmed lood plaadil kummitama ning pikaks ajaks pähe kajama, asi, mida instrumentaalse elektroonika puhul ei juhtu just tihti. Selle tagavad erakordselt head käigud, mille najale on Skee Mask oma lood ehitanud. Kuulake kasvõi loo "Rev8617" põhikäiku, see tungib ka kõige paksemast nahast läbi ja jääb tasaselt tuksuma, sama kehtib ka "50 Euro to Break Boost" kohta.

Plaat täis tumedust ja üksildust, kuid Skee Mask ei löö sellega oimetuks. "Compro" kasvab väga ühtlaselt, alustab vaiksetest vulinatest ja jõuab lõpuks välja kõige kontsentreerituma reivini, mida viimasel ajal kuulnud olen. Uus ja vana kohtuvad ning saavad veel uuemaks, nii mulle meeldibki.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: