Disainiöö toob näitusi vineermööblist inimlike linnadeni

{{1534396740000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Disainiöö Autor/allikas: Tõnu Tunnel

10.-16. septembrini toimuv XIII Disainiöö, mille tänavune fookus on inimsõbralikul linnakeskkonnal, avalikustas eelmisel nädalal ametliku programmi ning kostitab kõiki huvilisi muuhulgas mitmete väljapanekutega. Mahukas programmis orienteerumiseks toome välja viis näitust, millele pilk peale heita.

14. septembril selguvad aga disainiauhinnad.

1.      Teedrajava arhitektuuri ja vineermööbli lugu

30. augustil Arhitektuurimuuseumis avatav Lutheri tehase välisesindusest väljakasvanud põnev ajaloonäitus toob vaatajateni lisaks Londoni muuseumi teksti- ja pildimaterjalile ka Lutheri tehase tootenäiteid ning replikatsioone Isokoni toodetest, mille arenguloo juures olid Bauhausist tuntud disainerid Walter Gropius, Marcel Breuer jt. Näitus on avatud 30. septembrini.

2.    Eesti Disainiauhinnad 2018 nominentide tööde näitus

Viru Keskuse aatriumis avatakse 10. septembril Eesti Disainiauhinnad 2018 nominentide tööde näitus, kus on väljas tootedisainiauhinna BRUNO, graafilise- ja veebidisaini, teenusedisaini ja noore disaineri preemia SÄSI nominentide tööd. Näitus on avatud 23. septembrini.

3.    Human Cities ehk Inimlikud Linnad

Näitus Human Cities tugineb projektile "INIMLIKUD LINNAD esitab väljakutse linnadele", mis  käsitleb kaasaegse linna mahtu ja ühisloomet. Balti Jaama ootesaalis avatav näitus on koostatud üheteistkümne linna, sealhulgas Tallinn, nelja aasta koostööl valminud raamatu materjalide põhjal ning kajastab sel perioodil toimunud eksperimente, arutelusid, meistriklasse ning töötubasid. Näitusel esitletakse esimest korda Eesti tiimi lõpp-produkti - lõõgastuskapslit "HÄLO" ning toimub ka projekti tulemusi kokkuvõtva raamatu esitlus. Näitus on avatud 10.-16. septembrini.

4.    Aalto EXIT Arhitektuurikool

Balti Jaama ootepaviljonis avatav näitus käsitleb kaasaegset Soome arhitektuuri. Näitusel tulevad esitlusele The Exit School of Architecture 14 hiljuti lõpetatud projekti ja diplomitööd, milles on loobutud standardsetest ehitusmeetoditest eesmärgiga leida kaasaegses linnas ja maastikul disainiprobleemidele individuaalsemaid lahendusi, säilitades samal ajal materjalide ja ruumilise väljenduse osas sellised ühised esteetilised väärtused nagu lihtsus ja looduslähedus. Näitus on avatud 10.-16. septembrini.

5.    iF DESIGN Talendiauhind

iF DESIGN TALENDIAUHIND on üks suuremaid ja prestiižsemaid konkursse disaini vallas tudengitele ja äsja ülikooli lõpetanutele. Kaks korda aastas toimuval konkursil on neli erinevat teemat: targad kodud, ühendatud linnad (visioonid linnadest ja nende elanikest), ühiskondlikud väärtused, elu ja inimkond (ühine eksistents), tillukesed korterid (väikese pinna maksimaalne kasutus) ning tulevikutervishoid (tehnoloogia kasutamine teeb meid tervemaks). Disainiöö raames Balti Jaama ootepaviljonis avataval näitusel esitletakse esimese ja teise teema 31 võitjat. Näitus on avatud 10.-16. septembrini.

 

14. septembril jagatakse Eesti Disainiauhindu, millele konkureerib 415 tööd. Suurim esitatud tööde arv on sel aastal graafilise- ja veebidisaini kategoorias.

Laureaadid kuulutatakse välja Disainiöö raames toimuval pidulikul auhinnagalal 14. septembril Kadrioru Tennisekeskuses, kus tunnustatakse parimaid tootedisaini, graafilise ja veebidisaini, teenusedisaini ja noore disaineri kategooriates, samuti annab EKA välja disainihariduse preemia. Gala on avatud kõigile huvilistele.

ADC*E (Art Directors Club Estonia) juhatuse liige, Disainibüroo Velvet loovjuht ja disainijuht Janno Siimar ütles, et keskmine tase on oluliselt tõusnud. "Selge areng on toimunud selles, et üldiselt on näha varasemast tugevamat suunda turule, mitte niivõrd lihtsalt ilusate asjade loomisele," lausus Siimar ning lisas, et hea disain sünnib siiski vajadusest. "Äriline mõtlemine ja disaini rakendamine äri vankri ette on arenemas," ütles Siimar kuid lisas, et fundamentaalne hüpe edasi on veel ees.

"Disainiauhindade eesmärk on tõsta esile disaini mõju ja väärtust, juhtida tähelepanu headele Eesti disaineritele ning kõigele sellele, mida tark disaini kasutus ettevõtlusele, igapäevaelule ja kogu ühiskonnale pakub", lisas Tiia Vihand, Eesti Disainikeskuse juhataja.

 

Disainiöö üheks tähtsündmuseks on ka rahvusvaheliste esinejatega konverents "Inimlikud linnad", programmi teevad mitmekesiseks Disainitänav ja Moepõik, PechaKuchaNight ja mitmed muud eriilmelised üritused, tulemata ei jää ka festivali teemast inspireeritud põnevad muusikalised etteasted. Samuti kuulutatakse Disainiöö raames välja Eesti Disainiauhinnad 2018 konkursi võitjad. Eesti Disainerite Liidu tootedisainiauhinnale BRUNO saab töid esitada EDLi veebilehel 16. augustini.

Lisaks eeltoodud näitustele tasub läbi astuda Ungari digitaalse käsitöö laboratooriumi MOME uusi digitehnoloogiaid otsivalt näituselt Disaini- ja Arhitektuurigaleriis ning vaadata Telliskivi Loomelinnaku Rohelises Saalis disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanekut tudengite lõpu- ja koolitöödest. Mõlemad näitused avatakse 11. septembril.

Disainiöö haarab Tallinnas ajaloolise Balti jaama ootepaviljoni, Viru Keskuse, Telliskivi, Solarise keskuse, Alexela kontserdimaja ja muid paiku. Enamik Disainiöö üritusi on osavõtjaile tasuta.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: