Vabaõhumuuseum valmistub nõukogudeaegse telliskivihoone teisaldamiseks

Eesti Vabaõhumuuseum valmistub teisaldama nõukogudeaegset telliskivihoonet. Hoone tükeldamine transpordiks ja selle 200-kilomeetrine vedu toimub Eestis esmakordselt.

Vabaõhumuuseum on projektiks raha kogunud ning ootab nüüd põnevusega, kas sellest jätkub. Riigihange silikaatmaja teisaldamiseks on välja kuulutatud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Palupera kandis Räbi külas asub 1960. aastatel ehitatud silikaathoone. Vabaõhumuuseum valis selle välja oma ekspositsiooni jaoks.

Tänapäeval on nimelt vähe säilinud maakorterelamuid algsel kujul ja korralikus konditsioonis. Kunagi ehitati neid sageli linnast maale suunatud noortele spetsialistidele.

"Ta on väga kvaliteetselt ehitatud, kui vaadata nõukogudeaegseid ehitisi, mis on üsna sinise esmaspäeva ehitised üldiselt," kommenteeris Eesti Vabaõhumuuseumi juhatuse liige Merike Lang.

Kuidas aga tellishoone Lõuna-Eestist Tallinna saada? Selline kogemus on näiteks Taani kolleegidel - hoone tuleb saagida plaatideks ja vedada tükkhaaval.

"Võtsime ühendust kolleegidega Taanist ja koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga jõudsime mingisuguse lahenduseni," lausus Eesti Vabaõhumuuseumi ehitusinsener Jaak Kõiva.

"Me kasutame oma töös betoonseina valamiseks kasutatavaid raketisekilpe. Me saame seda kilpi katta vahtplastiga ja kahelt poolt toetada siis, fikseerida vastu kiviseina ja täita keskel olev tühimik montaaživahuga, mis võimaldab teha ta transporti võimaldavaks ühtseks elemendiks," selgitas kivikonstruktsioonide lektor Kristo Paalandi.

Vabaõhumuuseumis asuvas konteineris on ka väike osa sisustusest, mida on kogutud nelja korteri sisustamiseks 1960. aastatest tänapäevani.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: