Vabaõhumuuseum valmistub nõukogudeaegse elumaja pealinna toomiseks

Eesti Vabaõhumuuseum valmistub teisaldama nõukogudeaegset telliskivihoonet. Hoone tükeldamine transpordiks ja selle 200-kilomeetrine vedu toimub Eestis esmakordselt.

Lõuna-Eestis asuv maja ehitati 1960. aastatel. Kunagi maja ehitustöid juhtinud mees ütleb, et tema tahab igal juhul seda nalja näha, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Palupera lähedal Räbi külas asuv korterelamu valmistub kolima Eesti Vabaõhumuuseumi Rocca al Mares. Enne hoone tükeldamist tuleb väiksemad detailid ja katus eemaldada.

Ilmar Soe oli 1960. aastate algul maja ehitamisel töödejuhataja. Müüri ladumist alustati talvel, ehitajad toodi veomasinaga Otepäält, bursuika keldris andis sooja. Segu tehti bensiinimootoriga masinaga kohapeal. Maja valmis aastaga. Töödejuhataja on tulemusega enam-vähem rahul.

"No ma ei ütle midagi. See on ikka korralikult laotud päris - seinad ja värgid. Ma sisevärki muidugi ei räägi. Praegu välimus on tipp-topp. Ega midagi viga ei ole," nentis Soe.

Maila Lehtmäe tuli majja elama 1965. aastal 21aastaselt pärast Türi loomakasvatuskooli lõpetamist ja sai laudas brigadiriks. Esmalt oli tal terve kolmetoaline korter, kuid hiljem sai allüürnikud - kolm noormeest, samuti piirkonda tööle suunatud.

Noormehed ei hakanud paar aastat vanemale brigadirile ligi ajama. "Seda ma kartsin. Mul olid kõik uksed niimoodi tehtud, et keegi kuskilt sisse ei saa ja. Meil oli hästi lõbus. Me tegime vahepeal veesõda ja vahel läks piimasõjaks," meenutas Lehtmäe.

Taolistes majades elas vahel ajutine seltskond, kes oli kohati ülemeelik. Säilinud on näiteks sibi kaebus, et majaelanikud loobivad kuivkäimlasse konservikarpe ja pudeleid, nii et masina voolik ummistub.

Maila Lehtmäe oli kahtlemata korralik elanik. Tolle aja kohta oli korter mugavustega.

"Majas oli WC - muidugi kuiv. Ja kraanist tuli vesi. Ja vist ära ka läks. Rohkem mugavusi ei old midagi. Ise tegid need mugavused. Ei old harjundki sellega - kodus vesi tuli kaevust kanda tuppa ja pärast solk välja," rääkis ta.

Soojade ilmadega tuleb majaseinad tükkideks saagida, treilerile laadida ja Tallinna vedada.

"No nüüd hakkasid nihukest väikest köksakut viima, tead, nii pika maa taha. Kuidas seda viia üldse - kunst. Ma ei kujuta ette, kuidas seda viia saab üldse," arutles Soe.

Endine töödejuhataja lubab igal kümnel juhul vaatama tulla, kuidas tema ehitatud maja Tallinna vedama hakatakse.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: