Viljandi Kitarrifestivalil esineb imemees Julian Lage ja juubelit peab Heini Vaikmaa

Heini Vaikmaa
Heini Vaikmaa Autor/allikas: Laura Arum-Lääts

Täna, 9. oktoobril algab 11. Viljandi Kitarrifestival, millel avab oma Euroopa turnee Ameerika jazzkitarrist ning helilooja Julian Lage, keda on nimetatud imelapseks, sest ta alustas kitarrimänguga juba viieaastaselt.

Julian Lage'ist on vändatud dokumentaalfilm "Jules at eight". Kitarrist on koostööd teinud tuntud muusikutega nagu Gary Burton, Jim Hall, David Grisman, Béla Fleck ja Charles Lloyd. Lage on esinenud mitmetel jazzmuusika kontsertidel ja festivalidel ning 2000. aasta Grammy auhindade jagamisel. Ta on avaldanud kolm albumit, millest kõige hilisem on 2016. aasta "Arclight" koostöös Scott Colley ja Kenny Wollesen-ga. Ühtlasi on Lage teinud mitmeid duoprojekte muusikutega nagu näiteks Wilco kitarrist Nels Cline, pianist Fred Hersch ning Punch Brothersi kitarrist Chris Eldridge. 11. Viljandi Kitarrifestivalil astuvad duo koosseisus üles Julian Lage ja Jorge Roeder.

Viljandi Kitarrifestivalil annab kontserdi ka Prantsusmaa kitarriduo Antoine Boyer & Samuelito. "Üks meist mängib mustlas-jazz'i kitarri, teine flamenko kitarri ning meie eesmärk on moodustada kahest kitarristiilist jõuline tervik, tehes seda läbi muusika, mida mängida armastame. See on meie esimene kord Eestis ning ootame kontserti väga!" sõnab Antoine Boyer. Dueti repertuaar on uskumatu kombinatsioon erinevatest mõjutustest (jazz, flamenko, klassika, pop…) ja tehnikatest. Esitamisele tulevad palad 2016. aastal ilmunud albumilt "Coincidence".

Välismaistest artistidest rõõmustab publikut ka rootslanna Susanna Risberg, üks oma põlvkonna silmapaistvamaid ning edukamaid muusikuid. 26-aastane kitarrist on kontserte andnud juba üle 15 aasta ning selle aja jooksul võitnud mitmeid mainekaid auhindu. Ka lõunanaabrid on festivalil esindatud. Eestit väisab lätlane Matīss Čudars, jazzkitarrist ning helilooja, kes on lõpetanud Amsterdami konservatooriumi . Matīss esineb tihti nii sooloartistina kui ka erinevate koosseisudega. Festivalil saadavad teda kaks hinnatud Eesti muusikut: Peedu Kass kontrabassil ning Martin Petermann trummidel.

Festivali avakontserdi annab traditsiooniliselt eelmise festivali Tiit Pauluse nimelise noore kitarrimängija preemia laureaat Kalle Pilli oma kvintetiga.

Tänavu tähistab Heini Vaikmaa oma 60. juubelit ning selle puhul annab bänd Mahavok selle sügise ainsa kontserdi just Viljandis. Lisaks on võimalik Heini Vaikmaad kuulata ka päevasel kontsertkohtumisel, mida juhib Ain Agan.

Vaiko Eplik on oma aastate jooksul kogunenud instrumentaallood otsustanud kuulajate ette tuua just Viljandi Kitarrifestivalil. Triller ei ole põnevik, laululõõritus ega mediaator, küll aga on selles uues koosluses, kuhu kuuluvad Vaiko Eplik, Andre Maaker ja Ain Agan, kõiki neid elemente olemas.

Suve lõpus oma uksed sulgenud kohvik Fellin avab üheks õhtuks taas uksed, et pakkuda hubast kontserdipaika Titoks Triole. Kuid Fellin pole ainus ebaharilik kontserdipaik. Kondase Keskusse saab minna nautima öökontserti, kus esinejaks Saskia Kiting, kes õpib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias klassikalise kitarri interpretatsiooni erialal.

Eelmisel, Viljandi Kitarrifestivali juubeliaastal, tuli jõulude eel kaheks kontserdiks kokku koosseis Laulvad Kitarrid. Nüüd on võimalik neid muusikuid taas ühel laval näha. Koosseisu kuuluvad Vaiko Eplik, Riho Sibul, Mari Jürjens, Jaak Tuksam, Jaak Johanson, Lepatriinu, Ain Agan ja Andre Maaker. Esitamisele tulevad parimad palad iga artisti repertuaarist ning ühised üllatused.

Lisaks üllatab publikut soolokontserdiga Raul Vaigla. Tema basskitarri helid on tuntud koosseisudest nagu näiteks Ultima Thule, Dagö, Radar, V.S.P Projekt, Sooäär-Vaigla-Ruben trio jpt, kuid Vaigla pika muusikukarjääri jooksul on see alles esimene avalik soolokontsert. Põhirõhk on pööratud basskitarri kõlavärvi erinevatele võimalustele, esitamisele tuleb nii omaloomingut kui Vaigla lemmikute (Jaco Pastorius, Miles Davis, Jiomi Hendrix) lugusid.

Raul Vaiglat saab kuulata ka kontserdil, kus ta astub lavale oma tütre Maria Vaiglala, kes on tuntud peamiselt ansambli Frankie Animal solistina. Isa ja tütre kontsert paneb väärika punkti 11. Viljandi Kitarrifestivalile.

Kontsertide kõrval toimuvad festivali jooksul tudengitele mõeldud töötoad ja kitarrimeistrite päev. Koostöös Eesti Jazzliiduga antakse välja 11. Tiit Pauluse nimeline noore kitarrimängija preemia. Kõik festivaliõhtud lõpevad mõnusa jämm-sessiooniga Tegelaste toas.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: