Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Florian Zelleri näidendid jõuavad ühel ajal kahe Eesti teatri lavale

Foto: Eesti Draamateater

Florian Zeller on rohkete auhindadega pärjatud prantsuse nüüdisdramaturg, kelle kaks näidendit sattusid üsna juhuslikult korraga kahe Eesti lavastaja Hendrik Toompere ja Robert Annuse kätte.

Tallinna linnateatris esietendub laupäeval tragöödiasugemetega "Mineku eel", Eesti Draamateatris jõuab aga reedel publiku ette ehe prantsuse farss "Tunnike rahu", vahendas "Aktuaalne kaamera".

Draamateatri suurel laval etenduva tohuvabohu käivitab vana džässiplaat, mille pereisa Michael pärast aastatepikkuseid otsinguid ühel kenal laupäevahommikul kirbuturult leiab. Plaadi kuulamiseks vajalikku tunnikest enam nii lihtne korraldada ei ole ning päeva lõpuks valitseb majas juba tõeline kaos.

"Eks see aja leidmine iseenda jaoks ongi praeguse aja kõige suurem mure. Neid objekte, millega peab tegelema, on nii palju, et on saanud uueks suureks küsimuseks, kuidas neid objekte vähendada, et leida aega iseendale," ütles Annus.

Kui draamateatri lavastus jõuab üheainsa päevaga lammutada mitu elu, siis linnateatri Taevalaval kulgeb sündmustik paralleelselt läbi aastakümnete ning käegakatsutav reaalsus vaheldub kujutluspiltide ja mälestustega.

André ja Madeleine on elanud koos enam kui pool sajandit. Näib pea võimatu kujutada neid ette teineteiseta - neist on saanud üks. Ent kellelgi pole aja eest pääsu ning paratamatult kergitavad mõtted tulevikust üles küsimuse: mis juhtub siis, kui üks lahkub enne teist?

"Selle teksti juures meeldib mulle eelkõige see, mismoodi inimese mälu töötab, kui selektiivne see mälu on, mismoodi mälu võib tihtipeale petta, visata vingerpusse ja suunata meid erinevatesse labürintidesse. Siis meie teadvuses ei ole ju mingeid katkestusi, meie teadvus jookseb ja voolab, liigub ilma igasuguste valgusmuutusteta," ütles Toompere, et proovis selle niisugusel kujul ka lavale panna. "Loomulikult on siin need struktuurid üritatud niimoodi teha, et nad ei ole nähtavad, aga nad on tajutavad," lisas lavastaja.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: