Hendrik Toompere lavastab Linnateatris loo mälu labürindist

Hendrik Toompere
Hendrik Toompere "Mineku eel" Autor/allikas: Siim Vahur

27. oktoobril esietendub Tallinna Linnateatri Taevalaval Hendrik Toompere lavastus "Mineku eel". Näidendi autoriks on hetkel üks tuntumaid tänapäeva näitekirjanikke Florian Zeller.

"Peamiselt räägib see näidend mälust, mis viskab meile mineviku sündmusi ette sellisel kujul, et tekib mingi imelik labürint, kus inimesel on keeruline aru saada, millises oleviku hetkes ta parasjagu on," ütles lavastaja Hendrik Toompere. "Muuhulgas räägib lugu sellest, kui oluline on see, kui perekond hoiab ja toetab, ka siis, kui olevikust täpselt aru ei saa," lisas ta.

 "Kui ma selle näidendi läbi lugesin, siis tundsin ära iseenda isikliku maailma. Väga sujuv, orgaaniline, aga samas tihtipeale ka arusaamatu – see maailm mulle isiklikult väga meeldib, ka mina tajun seda umbes samamoodi," kirjeldas Toompere valitud näidendit.

 "Mineku eel" on segu tragöödiast ja farsist, milles autor alatihti vaatajal tooli alt tõmbab. Loo peategelasteks on André ja Madeleine, kes on koos elanud enam kui 50 aastat. Näib pea võimatu kujutada neid ette teineteiseta – neist on saanud üks. Ent kellelgi pole aja eest pääsu ning paratamatult kergitavad mõtted tulevikust üles küsimuse: mis juhtub siis, kui üks lahkub enne teist? "Mineku eel" on labürint, kus jahitakse tõde, aga niipea, kui tundub, et oleme tal sabast kinni saanud, võtab see teise vormi ja libiseb minema.

Florian Zellerist on viimaste aastate jooksul kujunenud üks tuntuimaid tänapäeva Prantsuse dramaturge, kelle näidendeid tõlgitakse ja mängitakse nii Euroopas kui ka Ameerikas. Viimati saavutas Prantsuse näitekirjanikest samasuguse laialdase rahvusvahelise edu Yasmina Reza. Oma loomingulisteks mõjutajateks peab Zeller Harold Pinterit ja Eugène Ionescot.

"Mineku eel" lavastab Hendrik Toompere (Eesti Draamateater), kunstnik on Jaanus Laagriküll. Lavastuses mängivad Andrus Vaarik, Anne Reemann, Ursula Ratasepp, Sandra Uusberg, Elisabet Reinsalu ja Priit Pius. Näidendi tõlkis Kadi Herkül.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: