Peeter Helme raamatusoovitus: mida ütles Tammsaare?

Tammsaare monument Albu vallas.
Tammsaare monument Albu vallas. Autor/allikas: wikipedia

Maarja Vaino (koostaja) – "A. H. Tammsaare ütlemisi"

Tammerraamat, 2018. 167 lk.

Ma ei tea, kuidas on teiega, aga minul on vahel klassikutest kahju. Kahju, et klassikuid kutsutakse klassikutest. See tiitel on taak, lausa needus. Keda juba klassikuks nimetatakse, selle loomingusse suhtutakse meeletu tõsiduse, sageli ka vastumeelsusega. Ometi ei peaks see nii olema. See ei tohikski nii olla, sest klassiku tiitel peaks tähendama seda, et autori mõtted on aja-, sageli ka keele- ja kultuuriülesed.

Muidugi pole see suhtumine nii ühene. Heaks näiteks on meie suurim klassik Tammsaare. Tema näidendid on väga populaarsed, tema loomingu põhjal on vändatud filme, tema tegelastel on kindel koht on meie avalikus mõttevahetuses ja popkultuuris.

Ja ometi võib küsida – kui palju me ta loomingut tunneme? Nüüd on Maarja Vaino pannud kokku raamatu pealkirjaga "A. H. Tammsaare ütlemisi". Kirjastanud on selle saja kuuekümne seitsme leheküljelise raamatu Tammerraamat.

Selle eessõnas nendibki Vaino, et Tammsaare on küll "Tuntud, aga kas ka loetud? Ja kui põhjalikult?" (lk 7)

Jaa, see paneb mõtlema küll, eriti Maarja Vaino järgneva tõdemuse valguses: "Tammsaare on kirjanik, kelle looming on erakordselt tihe – argistest tähelepanekutest kuni sügavalt läbitunnetatud elutõdedeni. Esimesel, isegi teisel lugemisel ei pruugi hoomata kaugeltki kogu seda mõtterikkust, mida Tammsaare on terase eluvaatlejana talletanud oma tekstikihtidesse." (lk 7)

Kui siia lisada veel tõik, et Tammsaare on kirjanik, kelle tarkuseterad, tähelepanekud elu, inimeste, ajaloo aga ka igaviku kohta, on tõesti pillatud ta raamatutesse laiali, jagatud eri tegelaste vahel ning paigutatud vahel ootamatutesse dialoogikatketesse või kõrvallausetesse, siis tuleb ahastus peale.

Ahastus selles mõttes, et kellel on aega lugeda tänapäeval ühe võimsa autori mahukat tekstimassiivi uuesti, rahulikult ja tähelepanelikult?

Siinkohal tõttavadki appi sedasorti tsitaadikogud, millesse on kerge suhtuda põlgusega, kuid mis võivad osutuda hädavajalikeks abimeesteks. Sedalaadi raamat ei asenda kirjaniku loomingut, kuid juhib tähelepanu momentidele, mis võivad muidu lugemise käigus jääda kahe silma vahele.

Lisaks, nagu koostaja osundab, koondab värske kogumik just palju Tammsaare mõtteid, mida kirjanik ei väljendanud romaanides, vaid päevakajalistes artiklites. Tsiteerin: "Tammsaare kirjutas üle 300 artikli, tänapäeva mõistes võiks teda pidada omaaegseks arvamusliidriks." (lk 9)

Tõsi ta on. Ja mis muudab Tammsaare arvamusliidrina suurepäraseks, on tema mõtete aegumatus. Või vähemalt suhteline aegumatus, sest on selge, et nii mõnigi tema tabav tähelepanek oli mõeldud veidi teistsuguses kontekstis. Kuid sellele vaatamata kirjeldavad paljud ta mõtted ka meid ja meie aega. Mõned asjad ju ei muutu. Tsiteerin: "Need välismaad, kust meil hangitakse eeskujusid, elavad sootuks teisis tingimusis kui meie, olgu majandusliku või kultuurilise ja tsivilisatsioonilise arenemise suhtes."

Head lugemist!

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: