Kultuuriportaal soovitab: "Mõne dollari pärast" ETV2-s

Mõne dollari pärast (Per qualche dollaro in piu, Itaalia/Hispaania/Saksa 1965)
Mõne dollari pärast (Per qualche dollaro in piu, Itaalia/Hispaania/Saksa 1965)

11. jaanuaril jõuab ETV2 eetrisse Sergio Leone "Nimetu mehe" triloogia teine osa "Mõne dollari pärast".

1964. aastal ekraanidele jõudnud Sergio Leone vestern "Peotäis dollareid" tekitas seni teistsuguses vormis vesterne nägema harjunud kinopubliku hulgas palju elevust ja segadustki. Kui Euroopas jõudis film aasta menukite edetabelisse, siis Ameerika publikuni see esialgu ei jõudnudki.

Filmist ilmunud kiitvad arvustused sundisid tulihingelisi Clint Eastwoodi austajaid lausa üle ookeani sõitma, et kummalist vesterni oma silmaga näha. Aasta pärast filmi "Peotäis dollareid", mida nüüd tuntakse "Nimetu mehe" triloogia avaosana, jõudis ekraanidele selle ligi kolmandiku võrra pikem teine film "Mõne dollari pärast", mis paljuski järgib oma eelkäija filosoofiat. Clint Eastwood kehastab publikule juba tuttavat napisõnalist kangelast ja itaalia näitleja Gian Maria Volontè, kes sööbis rahva mällu hullumeelse klannipealikuna juba "Peotäies dollarites", särab seekord alatasa hašišit suitsetava psühhopaadina, kelle jaoks kellegi tapmine on rohkem nagu rituaali sooritamine. Neile lisandub kolmas, rafineeritud olekuga kolonel Douglas Mortimer, keda kehastab 1950. aastatel tippnäitlejaks tõusnud, kuid siis madalaeelarvelistes filmides mängima hakanud Lee Van Cleef ("Keskpäev").

Koos Eastwoodiga moodustavad nood ebahariliku tiimi, kellest üks jahib paksu rahapatakat ja teine hoopis kättemaksu. "Peotäis dollareid" tõi tegijatele sisse päris kenakese summa, kuid režissöör Sergio Leone pidi kohtus piike murdma Akira Kurosawaga, kelle "Ihukaitsja" alusel oli film vändatud ja kes samuti tahtis kasumist osa saada. Leone sõlmis uue lepingu toonase Itaalia superprodutsendi Alberto Grimaldiga, kes tagas režissöörile ja selles osalevatele näitlejatele korraliku honorari.

"Mõne dollari pärast" tekitas Euroopa kinodes veelgi suurema sensatsiooni kui triloogia esimene osa ja keegi ei kahelnud enam selle edus ka Ameerika Ühendriikides. Filmi leviõigused müüdi ameeriklastele edasi ligikaudu miljoni dollari eest, mis oli erakordne summa välismaal tehtud vesterni eest. Tähelepanelik vaataja tunneb filmi kurjategijate jõugust kindlasti ära ka toona veel vähetuntud saksa näitleja Klaus Kinski, kellest saab alles aastaid hiljem tunnustatud näitleja tänu Werner Herzogi teostele.

Film "Mõne dollari pärast" on ETV2 eetris 11. jaanuaril kell 21:30.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: