Vabamu uus juht tahab kasvatada Eesti publiku osakaalu

Foto: Mihkel Maripuu/Postimees/Scanpix

Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu valis uueks juhiks Keiu Telve, kes soovib kasvatada muuseumipubliku seas nii Eesti inimeste kui ka väliseestlaste osakaalu ning viia muuseumiprogrammid ja -tunnid ka majast väljapoole.

Keiu Telve, kes on varem töötanud ka Tartu linnamuuseumis haridusprogrammide koordinaatorina, asub muuseumis tööle 5. aprillist.

Telve rääkis ERR-ile, et ta on viimasel kahel aastal olnud Vabamuga seotud tänu EV 100-ga koostöös tehtud Põhja-Ameerika rändnäitusele "Masters of Our Own Homes: Estonia at 100".

"Ma näen, et loodud on väga oluline ja põhjalik püsinäitus ja siit saab edasi minna just selle püsinäituse vahendamisega, et see näitus ja need ideed jõuaksid lisaks Eestit külastavatele turistidele ka kõikide eestimaalasteni nii Eestis kui ka piiri taga. Meil on väga palju inimesi, kes elavad üle maailma laiali, ja muuseum võiks olla kokkutulemise koht, kuhu Eestis tulla, rääkida oma lugu," kirjeldas ta oma nägemust muuseumi arengust.

Kui praegu on Vabamu külastajatest ligikaudu kolmandik kodueestlased, siis uus juht soovib külastajanumbrit kasvatada ja seda just Eesti inimeste osas.

"Kindlasti on meie eesmärk tuua kõik inimesed nii Tallinnast kui üle Eesti muuseumisse," sõnas Telve.

Teise eesmärgina nimetas ta muuseumi kogemise viiside arendamist. Ta tõi välja, et Vabamul on liigutavad lood inimestelt, kes on keerulised ajad üle elanud, ja nende lugude kaudu on järgmisel põlvkonnal võimalik sellest kogemusest õppida.

"Meie üks ülesanne on välja mõelda, kuidas need lood panna rääkima, viia need võimalikult paljude inimesteni ja miks mitte kasutada virtuaalseid muuseumitundide võimalusi - mitte pakkuda muuseumitunde ja -programme ainult majas, vaid ka majast väljaspool," rääkis Telve.

Tema sõnul hõlmab see ka ajutiste näituste programmi, kus muuseum läheks majast välja ja räägiks ajaloo eeskuju, kogemusi ja õppetunde ära kasutades sellest perspektiivist ka teistest vabadustest, näiteks liikumisest praeguses rahvusvahelises piiridevabas Euroopas või infoajastu üleküllusest ja sõnavabadusest.

"Suures plaanis on mul kaks eesmärki: kasvatada publikunumbrit ja tuua muuseumisse kõik eestimaalased nii Eestist kui välismaalt ning veelgi arendada ja täiendada muuseumikogemust, et viia inimesteni liigutavad lood, mida meie muuseum räägib," võttis Telve oma plaanid kokku.

Ta lisas, et kindlasti jätkab muuseum olulistel teemadel vestluste innustamist ning on avatud koostööks eri sihtrühmadega, et Vabamu muutuks kokkusaamise ning vestluse algatamise ja arendamise kohaks, mida Eesti ühiskond vajab.

Eelmisel aastal külastas Vabamut rekordarv inimesi ja seda peab Telve heaks näitajaks, et inimesed on muuseumi üles leidnud. Samas ei arva ta, et selline külastajate arv oleks nende jaoks lagi - kuna muuseum oli mullu vahepeal ümberehitusteks kinni, siis pole seni olnud võimalik publikuprogrammile väga suurt tähelepanu pöörata, sest põhirõhk on läinud sisu ja uue muuseumi üles ehitamiseks.

Telve loodab Vabamus koos senise meeskonnaga tööd jätkata, kuna see on tema hinnangul tugev ja vajalike kogemustega.

Enne aprillis tööleasumist kirjutab Telve veel oma doktoritöö katusepeatükki. Tartu Ülikooli etnoloogia osakonnas koostöös ülikooli rände- ja linnauuringute keskusega valmiva doktoritöö teema on Soomes töötavad eestlased ja see, kuidas nende võõrsil töötamine mõjutab suhteid Eestis oleva perekonnaga.

"Saan oma doktoritöö põhjal näidata, kuidas alati ei ole pendeltöö mõju peresuhetele negatiivne, vaid sellega kaasnevad ka mitmed positiivsed küljed, näiteks peresisene võrdsus või ka suurem majanduslik stabiilsus," kirjeldas ta.

Lisaks on Telve olnud seotud ka kahe Ida-Soome ülikooli juhitud teadusprojektiga ehk ise viimasel neljal aastal palju Eesti ja Soome vahel pendeldanud.

Vabamu eelmine juht Merilin Piipuu alustas jaanuarist tööd kultuuriministeeriumi asekantslerina.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: