Vabamut külastas möödunud aastal rekordarv inimesi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1547533140000 | amCalendar}}
Foto: Patrik Tamm

Möödunud aastal oma 20. sünnipäeva tähistanud Kistler-Ritso Eesti Sihtasutus haldab Tallinnas kahte muuseumi: okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu ning 2017. aastal avatud KGB vangikongid. 2018. aasta kujunes sihtasutusele ajaloo edukaimaks, tuues muuseumi kokku 71 696 külastajat. Lisaks külastas muuseumi sündmuste raames ligi 5000 inimest.

"Võrreldes 2014. aastaga muuseumi külastajate arv pea neljakordistus 2018. aastal, kuigi muuseumi peahoone on külalistele avatud olnud vaid pool aastat," märkis muuseumi tegevdirektor Merilin Piipuu. "Huvi meie uue püsinäituse "Vabadusel ei ole piire" vastu on olnud väga suur. Südamesse minevaid ja mõtlema panevaid lugusid on kiidetud nii turistide kui ka eestimaalaste poolt."

Sel aastal on muuseum nomineeritud ka kolmele Eesti muuseumiauhinnale. Püsinäitus "Vabadusel ei ole piire" kandideerib aasta parima näituse ehk Muuseumiroti tiitlile. Muuseumile annetatud paadi restaureerimine on ära märgitud konserveerimistöö kategoorias ja uue püsinäituse e-giid on nominent muuseumiarendaja valikus.

Lisaks püsinäitusele kinkis muuseum Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks hiiglasliku rändnäituse "Masters of our own homes: Estonia at 100", mis tutvustab Eesti aja- ja kultuurilugu. Näitus avati eelmisel aastal nii Stanfordi ülikoolis kui ka Torontos ning Bostonis. 2019. aasta suvel saab näitust näha Ühendriikide pealinna Washingtoni ühel tuiksoonel – National Mall'il. Stanfordis külastas näitust nädal aja jooksul umbes 10 000 inimest. Torontos nägi näitust kolme nädala jooksul umbes 15 000 ning Bostonis kuu aja jooksul lausa 100 000 inimest.

Muuseumis toimus 2018. aastal 216 haridusprogrammi ja ekskursiooni, milles osales 3276 huvilist. Muuseumile annetati kokku ligikaudu 370 eset ning dokumenti.

Sihtasutuse laienemise tulemusel on kasvanud ka muuseumi töötajate arv kuuelt inimeselt 20 inimesele. Muuseumi annetajad on viimase aasta jooksul kinkinud Eesti suurimale kodanike algatusel loodud muuseumile ligikaudu 650 000 eurot.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: