Lennart Meri ütles

Foto: Jaan Klõšeiko

Vikerraadios kõlab 25.-31. märtsil iga päev üks Lennart Meri tsitaat. "Vikerhommiku" rubriigis "Lennart Meri ütles" valib riigimehe märgilisemaid ütlusi ja aitab neid lahti mõtestada Urmas Vadi.

7.

Lennart Meri ütles:

"Kõik üleliia kiiresti muutuv puruneb. Kõik üleliia alalhoidlik kivistub."

Sellised kuldsed sõnad ütles Lennart Meri pidades Londoni ülikoolis loengut 8. märtsil aastal 2000. See on tõesti taskaalu otsimise ülikeerukas küsimus. Ja eks nagu Meri ikka, mõtles ta esmalt eestlaste ja Eesti peale, ju ta pidas ka selles küsimuses oma rahvast silmas, et me ei puruneks ega kivistuks.

Mis võiks olla see ideaalne vahepealne olek? Tänapäeva tehnoloogia on muidugi erinevaid aineid ja materjale välja töötanud. Üks nendest ainetest oleks kindlasti tark plastiliin. Ta ei kivistu, nagu nõukaaja plastiliinid, mida pidi enne soojas vees hoidma, et sellest midagi voolida saaks, tark plastiliin on väga elastne ja ka salajane. Meri on ikka rääkinud sellest, et Eesti on väike, meie rahvast on vähe, seepärast peame me olema targad. Ja ka tark plastiliin on kõike seda. Ta võib oma oleku säilitada nagu meie säilitasime oma keele ja klutuuri ja elasime üle nõukogude okupatsiooni.

Nii käitub ka tark plastiliin ja samas jääb ta alati alles. Isegi kui tundub, et majas pole enam tükkigi tarka plastiliini, siis ühel hetkel te avastate, et ta on imbunud diivanikanga sisse ja seal endiselt ja jõuliselt olemas. Nii nagu ka Lennart Meri laused.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: