Järvenpää Kunstimuuseum toob Tallinna Soome kuldaja kunstiklassikud

{{1565259900000 | amCalendar}}
Venny Soldan-Brofeldt (1863–1945) Väike insener. 1898 Õli, lõuend
Venny Soldan-Brofeldt (1863–1945) Väike insener. 1898 Õli, lõuend Autor/allikas: Järvenpää Kunstimuuseum

15. augustil avatakse Adamson-Ericu muuseumis näitus "Külaskäik. Eero Järnefelt ja Venny Soldan-Brofeldt". Näitus Soome kuldaja silmapaistvatest kunstnikest on valminud Järvenpää Kunstimuuseumi ja Adamson-Ericu muuseumi koostöös ning kuulub Eesti Kunstimuuseumi 100. aastapäeva juubeliprogrammi.

Soome kuldaja klassikud Eero Järnefelt (1863‒1937) ja Venny Soldan-Brofeldt (1863‒1945) elasid ning töötasid 19. ja 20. sajandi vahetuse paiku Soome kultuuriloos hästi tuntud Tuusula järve kunstnike kogukonnas. Helsingi lähedal, kauni loodusega Järvenpääl Tuusula järve maalilistel kallastel tekkis 1890ndail rahvusromantiline loomeinimeste kogukond, mille tuumikusse kuulusid kunstnikud Eero Järnefelt, Venny Soldan-Brofeldt, Pekka Halonen, helilooja Jean Sibelius ja kirjanik Juhani Aho. Neid ühendas nii sõprus kui perekondlikud sidemed. Tuusula järve ümbrus oli oma rahu ja vaikusega suurepärane paik loometööks. Eero Järnefelti ja Venny Soldan-Brofeldti loometee kõrgperiood oli ajal, mil rahvusvaheliste kunstisuundadega suhestudes kujunes välja soomlaste rahvusaate ja -identiteedi visuaalne keel. 

Adamson-Ericu muuseumi kahel korrusel avatud näitusel on eksponeeritud üle 70 teose. Väljas on värviküllased maastikud, looduslüürika, kunstnike sõpruskonna ja laste portreed ning argielu kompositsioonid. Kõik esitletud teosed kuuluvad Järvenpää Kunstimuuseumi erakordselt rikkalikku Järnefelti ja Soldan-Brofeldti kollektsiooni ning neid eksponeeritakse esmakordselt väljaspool Soomet.

"Järvenpää Kunstimuuseumil on rõõm esitleda Soome kultuuriloos tähtsaid meistreid ja tutvustada Tuusula järve kunstnike kogukonna fenomeni Tallinna vanalinna südames – Adamson-Ericu muuseumis. Meie muuseumide koostööalgatus tuli Soome 100 korraldusmeeskonnalt. On ääretult tore, et saame nüüd vastastikuste näitustega tähistada nii Eesti kui ka Eesti Kunstimuuseumi 100. juubelit," sõnas Järvenpää Kunstimuuseumi direktor Hanna Nikander.

Näitus toimub Adamson-Ericu muuseumi ja Järvenpää Kunstimuuseumi laiema koostööprojekti raames ning oktoobris avatakse vastukülaskäiguna Järvenpää Kunstimuuseumis Eesti 20. sajandi ühe keskse modernisti Adamson-Ericu loomingu näitus. "Kultuur on Eesti ja Soome vahel alati olnud tugevaks sillaks. Loodame, et tänu meie muuseumide heale koostööle jõuab Eesti kunstiloo üks silmapaistvam ja mitmekülgsem klassik Adamson-Eric ka Soomes paljude kunstisõpradeni," sõnas Adamson-Ericu muuseumi kuraator Kersti Koll.

"Külaskäik. Eero Järnefelt ja Venny Soldan-Brofeldt" võimaldab meenutada laiemalt Läänemere regiooni ajaloolisi sidemeid: Soome ühe tuntuma kunstiklassiku Eero Järnefelti emapoolse pere balti-saksa juured ulatuvad Eestisse. Kunstniku ema Elisabeth Järnefelti (sündinud Clodt von Jürgensburg, 1839‒1929) ühe esiisa, Eestimaa maanõuniku ja Liivimaa maamarssali Gustav Adolf Clodti 1673. aastal ehitatud kabel on Niguliste kirikus, Adamson-Ericu muuseumi vahetus läheduses.

Väljapaneku pidulikul avamisel osalevad nii Eero Järnefelti kui Venny Soldan-Brofeldti järeltulijad.

Näitusega kaasnevad mitmed publiku- ja haridusprogrammid ning laste suvine kunstilaager.

Esimene kuraatorituur on reedel, 16. augustil kell 12. Näitust tutvustab Järvenpää Kunstimuuseumi direktor Hanna Nikander (inglise keeles).

Muuseumi keldrikorrusel saab vaadata filme Eero Järnefeltist ja Venny Soldan-Brofeldtist ning loominguliseks eneseväljenduseks on avatud Kunstikelder.

Näituse avamine kuulub 30. juubelit tähistava Helsingi Kunstide Öö Tallinna satelliitprogrammi, mille raames toimub koostöös Soome Instituudi, Eesti Lastekaitse Liidu ja Soome Lastekaitse Keskliiduga 15. augustil kell 16‒19 Niguliste tänava haljasalal ka näitusest inspireeritud kunstitöötuba lastele ja noortele.

Näitus jääb avatuks 1. detsembrini 2019.

Näituse pressialbumit näeb siit.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: