Kronbergi Akadeemias tuli esiettekandele Jüri Reinvere tšellokontsert ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jüri Reinvere koos Jean-Guihen Queyrase ja Gidon Kremeriga.
Jüri Reinvere koos Jean-Guihen Queyrase ja Gidon Kremeriga.

Saksamaal asuvas tuntud Kronbergi Akadeemias tuli 1. oktoobril esiettekandele Jüri Reinvere tšellokontsert "Inter Lacrimas et Luctum". Teose esitas noor tšellotäht, värskelt Gramophone'i muusikapreemiaga pärjatud Jean-Guihen Queyras koos Ensemble Moderniga Fuad Ibrahimovi juhtusel.

Reinvere teos oli Kronbergi Akadeemia tellimus festivalile Searching for Ludwig, mis oli pühendatud Beethoveni loomingule. Reinvere uue tšellokontserdi moto "Inter Lacrimas et Luctum" – "Pisarate ja kurbuse vahel" viitab motole Beethoveni tšellosonaadis op 69, mille Beethoven kirjutas Viinis Napoleoni armee sissetungi ajal. Reinvere soov oli oma tšellokontserdis süveneda Beethoveni mõttemaailma, näidata tema kõrget haaret ning samas inimlikku haavatavust.

Reinvere tšellokontsert on 15minutine teos ja solistile ülimalt virtuoosne. Solist Jean-Guihen Queyras ütles kontserdi kohta: "Mul oli suur rõõm seda mängida. See teos jutustab üht tugevat lugu ja sel on tuntav seos Beethoveniga. Siin on tunda muusikaliste mõtete tugevat dramaatilist joont, mis kulminatsioonis aga pöörduvad omaenda sisemaailma."

Samal kontserdil Schnittke viiulikontserti esitanud Gidon Kremer kommenteeris kuuldud Reinvere teost: "Väga muljetavaldav ja õnnestunud teos! Selle helilooja nime me kuuleme veel palju."

Kronbergi Akadeemia on elitaarne keelpillikool, mille asutajate hulgas olid Pablo Casals ja Mstislav Rostropovitš. Akadeemia püsiõppejõudude hulgas on Gidon Kremer, Tabea Zimmermann, Steven Isserlis ja András Schiff.

Reinvere järgnevad esiettekanded on Beethoveni-teemaline ooper "Minona" järgmisel aastal Regensburgis ning 2020. aasta aprillis oratoorium "Ismaeli väljaheitmine" RIAS kammerkoori esituses Berliini Filharmoonias ja Elbphilharmonies.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: