Tartus tähistatakse raamatu ja roosi päeva

Tartu linnakirjanik Carolina Pihelgas.
Tartu linnakirjanik Carolina Pihelgas.

Tänavu toovad Kirjandusfestival Prima Vista, Kirjanduslinn Tartu, Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond ja Utoopia raamatupood 23. aprillil, raamatu ja roosi päeval ühiselt publiku ette kirjandusest inspireeritud veebikava.

"Kirjanduselu pole Tartus ju seiskunud," rääkis Prima Vista programmijuht ning tänavuse raamatu ja roosi päeva programmi eestvedaja Marja Unt. "Raamatulaata, rooside jagamist ja muid tavapäraseid sündmusi me sel aastal küll korraldada ei saa, kuid seda suurem väljakutse on veebi vahendusel raamatusõpradeni tuua kirjanduselamusi."

Lisaks kuulamisele-vaatamisele saab publik üritusel osaleda kommentaaride, küsimuste ja soovidega. Samuti kutsutakse kõiki üles postitama sündmuse seinale mälestusväärseid elamusi raamatute kinkimisest - olgu siis kinkijana või kingi saajana.

Kirjanduslinn Tartu Facebooki lehel kell 14 algav üritus toob raamatusõpradeni kultuurisilla Barcelonaga, luulet Carolina Pihelgaselt ja Tõnis Vilult, sissevaate Tartu kirjandusrahva kodustesse raamatukogudesse ja kirjanduskonkursi "Esimene samm" võitja väljakuulutamise.

Õhtune otseülekanne "Tühi saal" tõmbab aga katte Kirjanduse Maja näiliselt tühjas saalis asuvalt kaameralt, mis toob publikuni mitmed ootamatud loomingulised ja performatiivsed etteasted.

Raamatu ja roosi päeva idee pärineb 1930. aastate Barcelonast, kui üks raamatukaupmees otsustas tõsta kirjanduse mõju rahva hulgas, süvendada inimeste lugemisharjumust ja tõsta raamatumüüki. Nii kutsus ta üles sel päeval mehi kinkima naistele ühe roose ja naisi meestele raamatuid. 1995. aastal kuulutas UNESCO 23. aprilli raamatu ja roosi päeva raamatu ja autoriõiguste päevaks. Päev on kõnekas ka kirjandusajaloo seisukohast, kuna 23. aprillil sündisid Nabokov ja Laxness ning surid Cervantes ja Shakespeare.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: