Eduard Vilde muuseum väljus eriolukorrast kahe näitusega

Foto: ERR

Tallinnas Kadriorus asuv Eduard Vilde muuseum väljus eriolukorrast kahe näitusega: Eesti maalikunstnike liidu kuraatornäitus "Park sinu südames" avati muuseumihoones ning väike vabaõhumuuseum maja ees pargis.

Kui park ühendab tavaliselt organiseeritud loodust ja ruumi, siis südamepark võiks kirjeldada eelkõige korrastatud mõtte- ja tundemaailma.

"Park sinu südames, vaimuseisund, mingi kõrgem printsiip, nagu prantslased ütlevad. Et teie kaks – sina ja sinu jumalik olemus. Ühesõnaga kunstnik ja tema jumalik olemus, mitte ainult, et vaataja ja tema jumalik olemus. Seekord on mõte selles, et tähtis on mitte pildi suurus või stiil, vaid see, kuhu kunstnik on jõudnud oma hingearengus ja see on ka vaatajatele. Praegusel ajal, kui sul on mingi kõrgema printsiibiga ühendus, sa saad kinni hoida sellest, on see siis kunstis või kuidagi, siis sa oled kõikvõimas. Sa oled terve, tugev, õnnelik, lõbus, et kuidagi see on selle näituse mõte," rääkis näituse kuraator Vilen Künnapu "Aktuaalsele kaamerale".

Näitusel osalevad nii tunnustatud meistrid kui ka noored maalijad. Näiteks Anu Muiste. "Ta on noor ja alles küllaltki uus nimi. Võimas, tal on mingi võimas asi, niukene kosmiline tunnetus," ütles Künnapu.

Künnapu sõnul tõi ta sisse ka paar üllatuskülalist, kelle nimi alles vajab avastamist. Näiteks Santa Zukker. "See on uus nimi. Ta kuskilt internetist või Instagrammist mulle tekkis, et davai, teeme koos midagi, teeme näitust ja oot sa oled ju asjaarmastaja. Algul ma ikka ütlesin, et meil on maalikunstnike liidu näitus, ma ei saagi, aga pärast mõtlesin, et tühja, teeme erandi ja kutsusime selle tüdruku ka siia. Tal ikka mingi väga huvitav kosmiline tunnetus on," rääkis Künnapu.

Näitus kulgeb läbi maja, alates esimeselt korruselt Vilde korterist. Maja ees on aga nüüdsest üleval väike vabaõhunäitus. "Valisime stendidele välja inimestele tutvumiseks Vilde mahlakamaid ja teravamaid ütlemisi, sest ta oli küllalt tabava keele ja sulega, arhiivifotosid ja ka tema eluloo fakte, sest ega Vilde liiga tuttav enam tänapäeva inimesele ei ole," ütles Tallinna kirjanduskeskuse juhtivkuraator Kadi Kesküla.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: