Rahvusmeeskoor ja Metsatöll ühendavad jõud Veljo Tormise mälestuseks

Metsatöll ja Eesti Rahvusmeeskoor.
Metsatöll ja Eesti Rahvusmeeskoor. Autor/allikas: Erlend Štaub

Laupäeval, 8. augusti õhtul kogunevad Viljandi laululavalhelilooja Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva tähistama Eesti rahvusmeeskoor, Tormis Quartet, Metsatöll ja mitmed regilaulude eestlauljad. Suurkontserdi keskmes on Tormise heliteosed ning regilaulud.

Sündmuse ellukutsuja ja eestvedaja Lauri Õunapuu sõnul on Veljo Tormise helilooming midagi, mis on saanud otsekui eestluse sümboliks.

"Sümboliks nagu regilaul või rukkileib. Veljo on kogunud meie, eestlaste, iidvana kultuuri – maailmatunnetuse, rahvalaulud ja muusika –, sidunud need nagu rukkikõrred tüsedasse vihku ning toonud kodutalu vana palkrehe alla," rääkis Õunapuu.

"Seal peksti terad, tuulati ja kuivatati. Siis viidi veskile. Pehmest jahust sai lõhnav leib. Selle leiva maitset teab iga eestlane. Nii on loomulik, et teeme Veljole suure kummarduse ning esitame sel õhtul valiku tema loomingust, mis on meid kõnetanud enim," lisas ta.

Veljo Tormis 1979. aastal Kullamäel. Autor/allikas: Tõnu TormisEesti rahvusmeeskoor esitab õhtu jooksul Tormise kava dirigent Mikk Üleoja juhendamisel. Solistidena astuvad üles meeskoori liikmed ning solist Pirjo Jonas. Koos Eesti folk-metal bändiga Metsatöll tuleb esitusele "Raua needmine". Tormise looming oli Metsatöllule tugev inspiratsiooniallikas juba üsna oma tegevuse algusaastatel. Toonane unistus sai teoks, kui Tormise ja Metsatöllu helitöö seadis nootidesse helilooja Tauno Aints. Omad suunised esituseks jagas ka autor isiklikult. Projekti suurejoonelisuse tõttu on neid helipalasid aga esitusele tulnud seni vaid loetud korrad.

Tormis Quartet koosseisus Kadri Voorand, Liisi Koikson, Jaak Sooäär, Paul Daniel esitavad Veljo Tormise loomingut jazz'i improvisatsioonilises keskkonnas. Kvartett on koos tegutsenud viis aastat ning selle ajaga on esinetud Soomes, Inglismaal, Iisraelis, Saksamaal ja Eesti peamistel folgi- ja jazz-festivalidel.

Lisaks esinevad kontserdil regilauludega Liisi Koikson, Celia Roose, Meelika Hainsoo, Timo Kalmu, Ando Kiviberg ja Lauri Õunapuu. Need lauljad on osa Eesti pärimusmuusika keskuse projektist "Regilaulu Podcastid", mis on ellu kutsutud, et pakkuda kuulajaile ning lauljatele ehedas esituses eesti iidseid regilaule, juhtida tähelepanu nende poeetilisele vormile ja laulukõlale ning tuua tagasi lauldud regivärsi kaduma kippuvat funktsiooni.

Kehtivatest koroonapiirangutest tulenevalt on pääsmete arv üritusele piiratud. Kokku tuleb müüki 800 pääset.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: