Maarika Järvi: meie perekonnal on veres Eesti tutvustamine ülejäänud maailmale

Foto: Taavi Kull

Pärnu Muusikafestival jätkub ning 20. juuli õhtul on kavas kammermuusika gala, kus esineb ka flötist Maarika Järvi. Klassikaraadio saates "Suveduur" rääkis ta, millist rolli mängib igasuvine Pärnu Muusikafestival tema elus ning meenutas, kuidas sai temast flöödimängija.

50. aastat tagasi sai alguse Pärnu Muusikafestivali traditsioon. "Minu jaoks on Pärnu olnud alati seotud suvekoduga ja siin on alati olnud muusika. Mäletan, et iga suvi, kui siia tulime, toimusid siin kontserdid," meenutas Järvi.

Järvide perekonnast on välja kasvanud mitmed dirigendid, Maarika Järvi leidis enda jaoks aga flöödi. "Mul ei ole kunagi olnud soovi olla dirigent. Isa ja onu dirigeerisid ja ma nägin seda pidevalt. Isegi, kui tahtsid dirigeerida, siis pillimäng tuli enne selgeks õppida. Selleks tuli esmalt valida enda pill – mina valisin flöödi. Kui juba üks asi on selgeks õpitud, siis ma ei tulnud enam selle peale, et oleks dirigeerima võinud hakata," rääkis ta ja lisas, et tol ajal oli naisdirigendi staatus küllaltki algjärgus, kuid nüüdseks on olukord paranenud.

Ometi on flötist jõudnud dirigeerimise juurde, sest õpetab ja juhendab Šveitsis flöödiansamblit. "Tegelikult olen kokku kutsunud kaks flöödiansamblit – üks professionaalne ja teine amatööride koosseis. Professionaalne ansambel koosneb 18. mängijast. Nende ansamblitega alustasin selle hooaja alguses ning kahjuks jäid nende esimesed esinemised koroona tõttu ära – debüüt toimub septembris," kõneles ta.

Maarika Järvil on kogemusi solisti- ja orkestrimängijana palju ning on kokku puutunud niivõrd erinevate dirigentidega. Ta on mänginud ka oma isa ja vendade dirigeeritavates koosseisudes. "On ikka eriline tunne küll mängida siis, kui isa või vennad dirigeerivad. Paavoga on meil eriline side ja tänu sellele saame proovi ajal ka pilguga suhelda," kirjeldas ta, kuid lisas, et igal dirigendil on erinev musitseerimise stiil, millega on vaja kiirelt kohaneda.

Festivalil teeb üldiselt igal aastal kaasa ka üks flöödimängija välismaalt. "Meie festivalil on kaasa teinud muusikud erinevatest riikidest. Igasuvised kokkusaamised on väga toredad, sest need hoiavad meid maailmaga ühenduses," rääkis ta ja täpsustas, et sel aastal on flöödigrupp pigem väike, sest festivali kava on vähendatud ning igas loos ei ole flöödimängijal osa.

Perekond Järvil on veres Eesti tutvustamine ülejäänud maailmale, Maarika Järvi teeb seda Šveitsis. "Nii nagu Eesti, on ka Šveits pigem riik, kes ei vaata, mis väljaspool toimub, vaid tegeleb enda asjadega. Ometi proovin nii palju kui võimalik tutvustada Eestit ka seal ning selgitada, et ka meil on väga võimsad ja uhked muusikafestivalid."

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: "Suveduur"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: