Meelis Orgse: pean barokkviiuli mängimist privileegiks

Foto: Klassikaraadio

Klassikaraadio saates "Suveduur" oli külas Meelis Orgse, kelle kirg vanamuusika vastu on teda viinud esinema nii Eesti, Soome kui Saksamaa vanamuusikaansamblitesse. Saates rääkis ta barokkviiulist ning vanamuusika juurde jõudmisest.

Orgse usub, et praegu on teda õigem nimetada barokkviiuli mängijaks. "Loomulikult olen saanud ka klassikalise muusika hariduse. Olen lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia viiuli erialal. Kui ajalooliselt võtta, siis viiulit barokkajastul ei kutsutud barokkviiuliks vaid ikka viiuliks. Tänapäeval ei ole need vahed enam nii suured. 1970. aastatel, kui vanamuusika hakkas laiemalt levima, siis sõda peavoolumuusika ja vanamuusika maailma vahel võis olla päris äge," tutvustas ta ja lisas, et tänapäeval ei üllata barokkviiul enam kedagi.

Meelis Orgse tuleb muusikute perekonnast, nii oli muusika tema lapsepõlve lahutamatu osa. "Kui olin viie aastane, siis vanemad küsisid minu käest, et mis pilli ma sooviksin mängida ja nad andsid mulle mõne päeva mõtlemisaega. Ema töötas Nõmme Muusikakoolis ja seal viibisin ma tihti. Nägin seal palju huvitavaid pille, kuid lõpuks valisin ikkagi viiuli," meenutas ta.

Edasi õppis Orgse muusikakeskkoolis ja edasi veel Muusikaakadeemias. "Pärast kooli töötasin ERSOs kaheksa aastat alates 2004. aasta sügisest. Nii on mul klassikalise viiuli repertuaar ka läbi mängitud. Vanamuusika huvi oli mul suur ning 2005. aastal läksin Sibeliuse Akadeemiasse õppima barokkviiulit."

Vanamuusika huvi sai muusik samuti kodust. "Isa mängis klavessiini ning kuna selle transportimiseks oli vaja abi, aitasin ma teda erinevatesse kontserdipaikadesse. Üldiselt jäin neid kontserte ka kuulama ning sealt ilmselt pärinebki minu huvi vanamuusika vastu."

Orgse teadis juba lapsepõlves, et tahab muusikuks saada. "Kooliajal ei saa ma seda päris kireks nimetada, kuid ma olin kohusetundlik ja tegin alati oma asjad ära. Muusika teadlikum uurimine ja süvendatud lähenemine tuli ülikooli ajal," kõneles ta.

Muusik tõdes, et peab barokkviiuli mängimist privileegiks. "Praegu mängin enamus ajast barokkviiulit. Ma arvan, et olen Eestis ainukene viiuldaja, kes võib endale lubada peaaegu ainult barokkviiuli mängimist. Esinen palju välismaal ja ka Eestis ning õpetan barokkviiulit Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias," rääkis ta ja lisas, et suudab elatist teenida peamiselt vanamuusika abil.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: "Suveduur"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: