Eesti Kontsert avab sügishooaja Tormise ja Pärdi kontsertidega

Helilooja Arvo Pärt.
Helilooja Arvo Pärt. Autor/allikas: Eric Marinitsch

Kummardusena kahele heliloojale, Veljo Tormisele ja Arvo Pärdile, avab Eesti Kontsert oma sügishooaja Tallinnas erandlikult kahe järjestikuse kontserdiõhtuga. Esimesel õhtul jõuab publiku ette Tormise muusikale loodud lavastus "Ringlemisi", päev hiljem tuleb Eestis esmaesitusele Pärdi teose "La Sindone" uusversioon.

"Veljo Tormise ja Arvo Pärdi panus Eesti ja maailma muusikalukku on olnud mõõtmatu ning nii sündiski otsus tänada sügishooaja avaakordiga mõlemat heliloojat," sõnas Eesti Kontserdi juht Kertu Orro.

"Sel hooajal 80. sünnipäeva tähistav Eesti Kontsert on Tormise ja Pärdi loominguga seotud olnud aastakümneid ning kaheldamatult on mõlemad loojad Eesti kaasaegse muusika visiitkaart kogu maailmas," lisas ta.

Sügishooaja esimesel avaõhtul, 24. septembril kell 19 Estonia kontserdisaalis esietenduvas muusikalavastuses "Ringlemisi" tulevad ettekandele soolohäälele, koorile ja elektroonikale seatud Veljo Tormise teosed – nii väiksed vokaaltsüklid (sh "Neli kildu", "Kimbuke tähti") kui ka tuntud kooriteosed (sh "Ingerimaa õhtud", "Pikse litaania"). Teet Kase lavastuses on kandev roll Liisi Koiksonil ja Eesti filharmoonia kammerkooril, laiendatud kõlaruumi eest hoolitsevad Sander Mölder ja Ülo Krigul, visuaali loovad videokunstnik Taavi Varm ja EKA tudengid, muusikajuht ja dirigent on Kaspars Putniņš.

"Meie geograafilises areaalis on rituaalsed tegevused seotud aastaaegadega, aga siin on ka teine paralleel – aastaring kui sünd, noorus, tegutsemine ja vanadus-surm," kirjeldas lavastaja Teet Kask.

"Oleme harjunud kevadet ootama, lilledega koos rõõmustama, sügistuule all küürutama, lumega peitu pugema. Aastaaegade vaheldumine mõjutab väga meie sotsiaalset käitumist, tundeelu, mõtteid. Nii ühinevad lavastuses kaks tasandit, esivanemate ammune pärand ja Tormise hiljutine pärand," lisas lavastaja.

Veljo Tormise 90. sünniaastapäevaks valminud muusikalavastus "Ringlemisi" etendub ka 25. septembril kell 19 Pärnu kontserdimajas ja 26. septembril kell 19 Vanemuise kontserdimajas.

Hooaja teise avaõhtuga, mis toimub 25. septembril kell 19 Estonia kontserdisaalis, tähistatakse Arvo Pärdi 85. sünnipäeva. Sel puhul tuleb Eestis esiettekandele Pärdi teose "La Sindone" uusversioon, mille maailma esiettekanne on 8. septembril Novosibirskis toimuval ülesiberilisel kunstifestivalil. Teose kannavad ette maailma tippviiuldaja Vadim Repin ja Eesti riiklik sümfooniaorkester, dirigeerib Andres Mustonen.

Arvo Pärt on teose uue versiooni kohta öelnud, et tänu Vadim Repini ja Andres Mustoneni koostööle tekkis tal sellest teosest täiesti uus nägemus, mida ta püüdis ka teostada. "Ma hindan Repini eriliselt tundlikku musitseerimist, samuti dirigent Andres Mustoneni head tunnetust, mida olen näinud meie pikaajalise koostöö jooksul. Hea meelega usaldan selle esiettekande nende kätte."

Lisaks Repinile ja Mustonenile on teos pühendatud Torino muusikafestivali Settembre Musica endisele juhile Enzo Restagnole, kelle tellimusel teos 2006. aastal valmis.

Sünnipäevakontserdi ettevalmistamise ajal lahkus helilooja Krzysztof Penderecki, kellele mõeldes on kavas tema "Agnus Dei". Veel kõlab kontserdil Kreegi, Bruchi ja Schuberti looming.

Arvo Pärdi sünnipäevakontsert kantakse 24. septembril kell 19 ette ka Jõhvi kontserdimajas.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: