Leigo Järvemuusika on tänavu ühepäevane

Leigo Järvemuusika 2019. aastal.
Leigo Järvemuusika 2019. aastal. Autor/allikas: Teele Toova

Leigo Järvemuusika toimub sel aastal ühel päeval, 8. augustil. Üles astuvad Estonian Cello Ensemble kavaga, mis pühendatud Veljo Tormise 90. sünniaastapäevale, laulja ja viiuldaja Maarja Nuut ning Tiit Kikas ja ERSO muusikute keelpillikvartett, kes toovad lavale Terry Riley' teosest "Half Wolf Dances Mad in Moonlight" inspireeritud audiovisuaalse vaatemängu.

"Otsustasime sel aastal teha festivali ühepäevaseks, sest nii on kõige lihtsam tagada inimeste ohutus ja mugavus seoses võimaliku viiruseohuga. Kontserdid on 8. augustil ning toimuvad eelmisel aastal taas mängupaigaks loodud Leigo teatrimetsas, mis on üks müstilisemaid ja omapärasemaid paiku Leigol," rääkis Leigo Järvemuusika peakorraldaja Tiiu Tamm.

"Esinejad paiknevad metsa sees, publik kauni tiigi kaldal. Just ümbritsev maa, tuli ja vesi muudavad hästivalitud muusika Leigol nii eriliseks kui ka ligitõmbavaks," lisas ta.

Estonian Cello Ensemble alustab kell 19.45, 21.15 astub lavale Maarja Nuut ning õhtu lõpetab kell 22.30 Tiit Kikase audiovisuaalne vaatemäng.

Estonian Cello Ensemble (ECE) loodi 2014. aastal kuue noorema põlvkonna tipptšellisti initsiatiivil. Nii Eestis kui ka välismaal resideeruvate ansambli liikmete soov on esitada tšelloansamblitele loodud muusikat, tellida uudisloomingut Eesti heliloojatelt ning teha koostööd omanäoliste artistidega. Estonian Cello Ensemble on üles astunud mitmetel festivalidel (Ritmo Delle Citta" ning Ambria Jazz Itaalias, "Turun Muusikijuhlat" Soomes, Eesti Muusika Päevad, Leigo Järvemuusika, Pärdi Päevad jm.). Artistidest on ansambel teinud koostööd artistidega, nagu Erkki-Sven Tüür, Mirjam Mesak, Kadri Voorand, Holger Marjamaa, Hanna-Liisa Uusma, Vaiko Eplik, Mari Pokinen, Vox Clamantis jt. Heliloojatest on tšellistidele teoseid ning seadeid loonud Erkki-Sven Tüür, Galina Grigorjeva, Tõnu Kõrvits, Margo Kõlar, Timo Steiner ning Aleksandr Žedeljov.

Maarja Nuut on viiuldaja ja laulja, kelle loomingus kohtuvad minimalism ja eksperimentaalne muusika traditsiooniliste tantsulugude, laulude, juttude ja live-luupimisega. Ta on õppinud klassikalist viiulit Eesti muusika- ja teatriakadeemias ja pärimusmuusikat Stockholmi kuninglikus muusikakõrgkoolis. Ta lõpetas 2011. aastal Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärimusmuusika eriala. Maarja on esimese Eesti artistina mänginud maailmamuusikafestivalide WOMEX, globalFEST ja WOMAD põhiprogrammis ning viimastel aastatel andnud kontserte Ameerikas, Kanadas ja mitmel pool Euroopas. Temalt on ilmunud kolm albumit: "Soolo" (2013), "Une meeles" (2016) ja koostöös Hendrik Kaljujärvega (teise nimega RUUM) "Muunduja" (2018).

Tiit Kikas alustas viiulimänguga 4-aastaselt, aasta pärast lisandusid klaveritunnid. Ta on õppinud Tallinna muusikakeskkoolis ja Sibeliuse akadeemias. Elektriviiulini jõudis ta teismeea lõpus ning see instrument on jäänud tema põhipilliks praeguseni. Kikas on koos töötanud paljude artistidega ning loonud muusikat filmidele, teatrietendustele, tele- ja raadioproduktsioonidele. Ta on olnud nomineeritud Suure Vankri auhinnale (parim arražeerija, parim instrumentalist), Kirile Loo album "Lullabies for Husbands" oli Euroopa Maailmamuusika TOP20-s kolm kuud (produtsent ja arranžeerija T. Kikas). Kikas on Leigo lavadel olnud varem nii sooloartistina kui ka eri koosseisudega. Suurema tähelepanu osaliseks Leigol sai tema pikaajaline koostöö ansambliga No Big Silence, kellega ta kandis kolmel suvel ette rock-ambient kontsertetendused "Suurte masinate muusika" ja "Suurte sõjamasinate muusika".

Keelpillikvarteti on kokku pannud tšellist ja ERSO tšellorühma kontsertmeister Theodor Sink. Kvartetti kuuluvad  Egert Leinsaar/ERSO, Linda-Anette Verte, Sandra Klimaitė/ERSO ja Theodor Sink/ERSO.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: