Patarei merekindlusena tuntud Kalaranna fort avab giidituurideks uksed

Kalaranna fort
Kalaranna fort Autor/allikas: Eesti arhitektuurikeskus

Veebruari teises pooles avab Eesti arhitektuurikeskus ekskursiooniprogrammiga Kalaranna forti uksed. Giidituurid Patarei merekindlusena tuntud hoones annavad võimaluse tutvuda kindluskompleksiga ning saada aimu selle mitmetest funktsioonidest aastakümnete vältel.

Eesti arhitektuurikeskuse juhi Raul Järgi hinnangul on võimas hoone üks silmapaistvamatest Tallinna rannajoonel. "Enne kindluskompleksi taassündi on ajaloo- ja arhitektuurihuvilised oodatud heitma pilku selle värvikasse eluloosse."

Järg sõnas, et lisaks tuuridele merekindluses jätkab arhitektuurikeskus ekskursioonide korraldamist teistes igapäevaselt suletud hoonetes – alates veebruarist on huvilised oodatud tuuridele ka Tallinna linnahallis ja Balti Manufaktuuris.  

Merekindluse rajamine algas 1829. aastal, kui Vene keiser Nikolai I kinnitas Tallinna kaitsekava. Selle alusel hakati looma Tallinna ümber kindlustusvööndit, mis hõlmas ka ligi kahe meetri paksuste müüridega võimast Kalaranna forti. 19. sajandi keskpaigaks kaotas kaitserajatis oma sõjalise tähtsuse ning hoonekompleks kohandati ümber kasarmuks, kus paiknes periooditi üle mitme tuhande sõduri. Vabadussõja järel rajati kasarmusse kinnipidamisasutus ning rahva seas sai hoone Patarei vangla hüüdnime.

Hetkel arendab hoonekompleksi ja piirkonda Patarei merekindluse nime all US Real Estate OÜ, mille visiooni järgi saab kompleksist pealinna uus mereäärne süda äripindade, korterite, kaupluste, toidutänava ning meelelahutuskohtadega. 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: