Video: Filmimuuseumi näituse "Ideaalmaastikud" virtuaalne avamine

Filmimuuseumis avati 6. mail uus näitus "Ideaalmaastikud", mis teeb sissevaate, kuidas nähti märgilisi Eesti filme omas ajas ning milline oli meediafoon. Näituse virtuaalne avamine toimus ERR-i kultuuriportaalis.

Näitus toob vaatajate ette tsitaadid ja tabavad kokkuvõtted neist Eesti filmidest, mis on sadakonna aasta jooksul kinodes oma publikuni jõudnud. Filmimuuseumi uus näitus põhineb möödunud aastal ilmunud Tristan Priimägi raamatul "101 Eesti filmi". Koos kuraator Karlo Funkiga valiti neist välja 21, soovides meelde tuletada 21 Eesti kultuurile ühist filmikogemust aastal 2021.

"Ideaalmaastikel" hakkavad kõnelema ka seinad. Filmikunstnik Katrin Sipelga ja režissöör Jaak Kilmi kujundatud näituseruum meenutab korteriremonti, lakkamatut uuenemist Eesti filmitegemises. Vanad ajalehed räägivad maailmast filmide ümber – sellest, mida needsamad filmid pidid unustama panema.

Näitus avab, kuidas filme nähti omas ajas ja milline oli meediafoon – tol ajal valdavalt trükiajakirjandus – selle ümber.  Umbusklikult vastu võetud või keelatud filmidest on saanud klassika ja omaaegsed esindusfilmid on vajunud unustusse. Filmiarvustustes peegelduvad publiku ootused, ametlik ideoloogia, rahastajate soovid, filmitegijate nägemused või viimase aja rahvusvahelistumine. Ekraanile jõuavad stseenid 21 klassikaks saanud teosest.

Kinode avanedes jõuavad Filmimuuseumi saali ekraanile 12 filmi, millele eelneb Tristan Priimäe sissejuhatus. 

Näitus jääb Filmimuuseumis avatuks 17. oktoobrini 2021.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: