TLÜ akadeemilises raamatukogus näeb ainsat Mozarti käsikirja Baltimaades

TLÜ akadeemilises raamatukogus avati näitus "Austria raamatuharuldused" tähistamaks Eesti ja Austria diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva. Näitusel näeb muuhulgas ka Baltimaade ainsat Mozarti käsikirja.

11. juunil 1921 tunnustas Austria Vabariik de jure Eesti Vabariiki ning selle aastapäeva puhul eksponeeritakse TLÜ akadeemilises raamatukogus Austrias 18. sajandi algusest 20. sajandi alguseni trükitud haruldusi.

Nende seas on 1714. aastal Viinis ilmunud ladinakeelne piibel, Ludwig van Beethoveni harjutused generaalbassis, kontrapunktis ja kompositsiooniõpetuses, ning nii Tallinnas kui ka Viinis töötanud kuulsa saksa näitekirjaniku August von Kotzebue valitud näidendite köiteid. Samuti on väljas Austria-Ungari kaksikmonarhiat tutvustavaid üldteoseid 19. sajandi teisest poolest, akadeemilisi ajalookäsitlusi ning 1920. aastate Viini linnajuht.

Näituse olulisim osa on aga Eesti ajaloomuuseumilt väljapanekule laenatud Wolfgang Amadeus Mozarti 27. klaverikontserdi B-duur (1790/1791) soolokadentside originaalkäsikiri - ainus Mozarti käsikiri Baltimaades. Kadentside käsikiri jõudis Eestisse tänu baltisaksa kunstnik Gustav Adolf Hippiusele, kes 1816. aastal Viini külastades kohtus Mozarti klaverihäälestajaga, kellelt ostis helilooja autograafid ning seejärel ka Mozarti õe Maria Anna von Sonnenburgiga, kes kinnitas nende ehtsust. 1868. aastal kinkis kunstniku lesk Frederike hinnalised kadentsid Eestimaa Provintsiaalmuuseumile, kust need edasi liikusid ajaloomuuseumi kogusse.

Näitus jääb TLÜ akadeemilises raamatukogus avatuks 30. juunini. "Austria raamatuharulduste" kuraator on Harry Liivrand, näituse avamisel esitas Mozarti kadentsid pianist Tähe-Lee Liiv.

Toimetaja: Kaisa Potisepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: