EKA saab UNESCO õppetooli

Eesti Kunstiakadeemia.
Eesti Kunstiakadeemia. Autor/allikas: pressimaterjalid

UNESCO peadirektor Audrey Azoulay ja Eesti kunstiakadeemia (EKA) rektor Mart Kalm allkirjastasid koostööleppe EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna juures UNESCO pärandiuuringute õppetooli loomiseks.

EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonnast on veerandsaja aasta jooksul kujunenud valdkondlik kompetentsikeskus, kus töö nii kultuuripärandi säilitamise, muinsuskaitsepoliitika kui ka pärandi- ja turismikorralduse aktuaalsetel teemadel on kooskõlas UNESCO eesmärkidega. 

Eesti Kunstiakadeemia on aastaid tegelenud kultuuridiplomaatiaga ning seisnud hea selle eest, et Eesti oleks aktiivselt kaasatud maailmapärandi kaitse, säilitamise ja tutvustamise rahvusvahelisse koostöösse. Aastatel 2009-2013 juhtis prof Mart Kalm UNESCO maailmapärandi komitee Eesti töögruppi, kuhu kuulusid ka mitmed teised tunnustatud EKA õppejõud. EKA on esindatud ka rahvusvahelises UNESCO-t nõustavas muinsuskaitse ekspertorganisatsioonis ICOMOS, mille asepresident on 2020. aastast EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna dotsent Riin Alatalu.

"Saadud kogemuste läbi on laienenud koostöö kultuuripärandi säilitamise ja restaureerimise alal tegutsevate kõrgkoolidega maailmas, millest kasvas välja idee UNESCO õppetooli asutamiseks Eesti Kunstiakadeemias," sõnas Alatalu.

"UNESCO annab võimaluse osaleda võrgustikus, kaasata õppe- ja teadustegevusse mainekaid väliseksperte ning kasutada UNESCO õppetooli logo kui tunnustuse ja kuuluvuse märki. UNESCO hindab õppetooli tähtsust ühiskonnas, ülikooli suutlikkust teha koostööd nii omavalitsuste kui ka erasektoriga," lisas ta.

"EKA jaoks on oluline näiteks koostöö Tallinna Sadamaga, kes toetab pikaajalist uurimisprojekti "Tallinna vanalinna jätkusuutlik haldamine ja eksponeerimine". Projekt on soodustanud koostööd erinevate osapoolte vahel ning selle käigus on jõutud mitmete oluliste ettepanekuteni, kuidas edendada Tallinna ja Eestit turismi sihtkohana nii, et pärand oleks hästi hoitud ja kohalik elanikkond kaasatud."  

1992. aastal käivitatud UNESCO õppetoolide programm, mis hõlmab üle 800 õppetooli 117 riigist, edendab ülikoolide vahelist koostööd ja koostöövõrgustike loomist, eesmärgiga suurendada institutsionaalset võimekust teadmiste jagamise ja koostöö kaudu.

Programm toetab õppetoole UNESCO valdkondades – hariduses, loodus- ja sotsiaalteadustes, kultuuris ja kommunikatsioonis. Selle võrgustiku kaudu ühendavad ülikoolid ja teadusasutused üle kogu maailma oma ressursse, et tegeleda päevakajaliste väljakutsetega ja aidata seeläbi kaasa ühiskondlikele arengutele.

EKA UNESCO õppetooli koordineerib muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna dotsent Riin Alatalu. 

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: