Tallinna arhitektuuribiennaal kuulutas välja uue võitja

IHEARTBLOB projekt “Fungible Non-Fungible Pavilion”
IHEARTBLOB projekt “Fungible Non-Fungible Pavilion” Autor/allikas: Pressimaterjal

Ootamatute asjaolude tõttu kuulutas sügisel 2022 toimuv Tallinna arhitektuuribiennaal installatsioonivõistlusele uue võitja, kelleks on IHEARTBLOB projektiga "Fungible Non-Fungible Pavilion".

Võitjameeskond ehitab Tallinna arhitektuurimuuseumi ette maailma esimese plokiahela abil rahastatud arhitektuuriprojekti.

IHEARTBLOB mõtestas täielikult ümber installatsioonivõistluse teema "Slowbuilding" pakkudes välja lahenduse, kus kogukond saab olla nii projekti investoriteks kui ka disaineriteks. Ehitise lõpptulemus areneb ja kasvab ajas.

Nende töö annab traditsioonilisele arhitekti rollile täiesti uue mõõtme – arhitekt pole enam lihtsalt meister, vaid süsteemidisainer, kes toob kokku innovatiivsed tehnoloogiad, millega innustab kogukondi osalema loomeprotsessis.

Selleks loob IHEARTBLOB meeskond NFT (Non-Fungible Token) platvormi, kus soovijad saavad disainida ja osta tüki teosest olles ka loodu omanikud. Nii on neil õigus müüa enda tehtud teoseid ka teistel NFTdel põhinevatel platvormidel, mis võimaldab teenida osa enda investeeringust hiljem tagasi.

Tulemuseks on ainulaadne installatsioon, mille autoriteks ja omanikeks on erinevad disainerid ja arhitektid üle kogu maailma.

Ühe loodud ja ostetud tüki hind katab ära ehituskulud ja materjali, et tuua virtuaalselt ehitatud paviljon ka füüsiliselt Tallinna arhitektuuribiennaali külastajate ette. Rakendus NFT-ga kauplemiseks ning paviljoni disainimiseks valmib mais 2022 ning on avatud kuni juulini 2022. Pärast seda algab füüsilise objekti ehitus.

Võistlusele saatis oma tööd 119 meeskonda üle maailma. Võitja valinud žüriisse kuulusid Roland Snooks (Kokkugia, RMIT, Austraalia), Kathrin Dörfler (dorfundrust, TU Munich, Saksamaa) ja Peeter Pere (Peeter Pere Arhitektid, Eesti).

Kõik teise vooru jõudnud tööd jõuavad Tallinna arhitektuuribiennaali raames toimuvale näitusele, välja antavasse kataloogi ning veebilehele www.tab.ee.

Tallinna arhitektuuribiennaali 2022 kuraatoriteks on Areti Markopoulou (Hispaania) ja Lydia Kallipoliti (USA) ning peateemaks "Söödav; Ehk arhitektuurne ainevahetus". Kaaskuraatorina panustab Ivan Sergejev Eestist.

Tallinna arhitektuuribiennaal (TAB) on rahvusvaheline arhitektuuri ja linnaplaneerimise festival, mis käsitleb aktuaalseid teemasid arhitektuuris ja heidab pilgu valdkonna tulevikku. TABi programm on mõeldud nii valdkonna tippudele kui ka noortele professionaalidele ja arhitektuurihuvilistele.

TAB soodustab Eesti ja välisarhitektide vahel sünergia ja kontaktvõrgustike loomist. Biennaal koosneb viiest peasündmustest: kuraatornäitus, sümpoosion ja Tallinna visioonivõistlus, mida kureerivad peakuraatorid ning installatsiooniprogrammist ja arhitektuurikoolide näitusest.

Tallinna arhitektuuribiennaali korraldab Eesti arhitektuurikeskus.

Toimetaja: Lisete Tagen

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: