Tallinna arhitektuuribiennaal seab toidu hankimise disainiprobleemiks

IHEARTBLOB projekt “Fungible Non-Fungible Pavilion”
IHEARTBLOB projekt “Fungible Non-Fungible Pavilion” Autor/allikas: Pressimaterjal

Septembris toimub järjekorras kuues Tallinna arhitektuuribiennaal pealkirjaga "Söödav ehk arhitektuurne ainevahetus". Tänavune teema annab arhitektidele ja linnaplaneerijatele võimaluse näidata, kuidas on arhitektuuri ja disaini kaudu võimalik mõjutada ringmajanduse toiminguid.

Biennaali kuraatoriteks on Lydia Kallipoliti (Kreeka/USA) ja Areti Markopoulou (Hispaania/Kreeka), kelle sõnul on valitud teema eesmärk tuua inimesi lähemale saastatud keskkonnale, samas pakkudes lahendusvõimalus arhitektuuri kaudu, mis toodab ressursse ning kasutab ja lagundab oma jäätmed. 

"Keset praegust rahvatervise, kliimamuutuste ja sotsiaalse ebavõrdsuse kriisi on ilmne, et meie tarneahelate nõrkus nõuab uusi kohalikke hankimise ja tootmise vorme. TAB 2022 käsitleb küsimust "kust meie toit pärineb" kui loomingulist disainiprobleemi ning tõstatab küsimusi meid ümbritseva keskkonna esteetiliste, kultuuriliste ja kogemuslike omaduste kohta läbi elutsükli," selgitasid biennaali peakuraatorid Kallipoliti ja Markopoulou.

Peaprogramm koosneb viiest osast: kuraatorinäitus ja installatsioonivõistlus Eesti Arhitektuurimuuseumis; 2-päevane sümpoosion ja visioonivõistluse näitus Kultuurikatlas; ja rahvusvaheline arhitektuurikoolide näitus EKKM-i aias.

Kuraatornäitus "Söödav" tegeleb toiduga, kusjuures arhitektuuri kaudu otsitakse ka lahendusi toiduallikatest võõrandumise probleemile. Käsitletavad probleemid on jagatud viite teemablokki ("Metaboolne kodu", "Kivist mullani", "Toit ja geopoliitika", "Arhitektuuri ja toidusüsteemide arheoloogia", "Tuleviku toit"), et visualiseerida toidu hankimise tulevikku jätkusuutlikusele mõeldes.

Arhitektuuribiennaali oluline osa on Tallinna Arhitektuurimuuseumi ette ehitatav installatsioon, mis jääb sinna järgmise biennaalini. 2022. aasta installatsioonivõistluse võitis IHEARTBLOB (Austria, UK, Eesti) installatsiooniga "Fungible Non Fungible".

"Nende töö annab traditsioonilisele arhitekti rollile täiesti uue mõõtme – arhitekt pole enam lihtsalt meister vaid süsteemidisainer, kes toob kokku innovatiivsed tehnoloogiad innustades kogukondi ja kohalikke meistreid olema osalised loomeprotsessis," sõnasid biennaali korraldajad installatsioonivõistluse töö kohta. Samuti esitatakse kümne parima töö makette Arhitektuurimuuseumi fuajees.

Lisaks on peakuraatorid kokku pannud 2-päevase konverentsiprogrammi. Kavast leiab arutelusid nii disaini olulisusest linnaruumis, ajaloo mõjudest tänasele keskkonnale kui ka tulevikulinna puudutavaid mõttevahetusi.

Visioonivõistluse näitus keskendub Lasnamäele. Nimelt esitatakse ideid, kuidas võiks ümber kujundada tänase Lasnamäe nii, et see vastaks inimeste liikumis- ja tarbimisvajadustele. Parimaid töid näebki näitusel.

Viimane põhiprogrammi osa on rahvusvaheline arhitektuurikoolide näitus "Käeline", mis seab vaatluse alla materjalitarkuse, mis on oluline aspekt tänapäeva arhitekti oskustes. Näitus toimub EKKM-i aias.

Biennaal avatakse 7. septembril ja sündmused toimuvad 31. oktoobrini.

Toimetaja: Anna Luther

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: