Paide teater lõpetab tegevuse

{{1655441280000 | amCalendar}}
Foto: Paide teater

Paide teatri kuueliikmeline meeskond lõpetab aasta lõpus tegevuse. Otsuseni viisid Paide linnas valitsev ebaselgus teatri tuleviku osas ning linnapoolse rahastuse oluline vähenemine.

Paide teater alustas Paide linna kutsel tööd 2018. aasta 1. augustil.

"Otsus lõpetada ei ole tingitud kunstilistest põhjustest, ent kahaneva eelarve tingimustes ei ole meil võimalik jätkata teatri tegemist vastavalt püstitatud eesmärkidele. Samuti ei ole alarahastuse tingimustes võimalik teatri ja meeskonna jätkusuutlik areng," teatas teater reedel.

Paide teater on nelja hooaja jooksul toonud publiku ette 28 lavastust ja aktsiooni. 

"Paide teatri meeskond jätkab tööd selle aasta lõpuni ja toob sügisel publiku ette kaks lavastust," teatas teater.

Kärpe kavatsusest sai teater juhuslikult teada poolteist kuud tagasi.

"Käidi linna raamatupidajatega läbi rääkimas. Ja seal siis lihtsalt tuli meile üllatusena, et seda ei teatatud ette, vaid seda otsust tehti ilma meid teavitamata.
Paide linnapea Eimar Veldre on linnapea ametis 27. maist, selleks ajaks oli rahastuse vähendamise otsus sisuliselt juba tehtud," rääkis näitleja Kirill Havanski "Aktuaalsele kaamerale".

"See, kuidas me neid kokkuhoidmisi teeme, on kindlasti õppetund. Kas need asutused ja kollektiivid, keda kokkuhoid puudutab, kas seda tehakse nendega koos arutades või nad saavad sellest hiljem teada. Ja see on kindlasti, mida mina ei soovi, et sünniks Paides," selgitas linnapea Eimar Veldre.

Linnapea sõnul on Paide eelarve keerulises seisus - põhitegevuse miinus on 160 000 eurot, koos laenude tagasimakse ja intressidega aga 800 000 eurot.

"Paide teatri eelarve vähendamise üks põhilisemaid põhjusi tekkis juba sellest, et teatri loomisel tekkis arusaamatus neli aastat tagasi. Linnavolikogule ja ka linnavalitsusele anti selge sõnum, et kui tuleb riigipoolne toetus teatrile, siis saab linn omapoolset toetust vähendada," kommenteeris Paide linnavolikogu esimees Tarmo Alt. Samas tõstis linnavolikogu neljapäeval oma liikmete tasu peaaegu poole võrra.

"Linnas valitseb teatav perspektiivitus teatri osas - miks, millist teatrit ja kuidas üldse ühte teatrit väikeses linnas teha saab. Ja ma arvan et ennekõike ei ole küsimus täna mitte rahas, vaid küsimus on suhtumises. Igal hetkel kui me läheme prooovisaali, valitseb seal paratamatult ebakindlus ja see on positiivne, kunstiline ebakindlus. Aga kui selle kõrvale tekib veel organisatsiooni ebakindlus, siis neid kahte ühildada on kohutavalt keeruline," sõnas Paide teatri kunstiline juht Jan Teevet.

Teater lõpetab tegevuse 31. detsembril, enne tuuakse veel välja kaks uuslavastust.

Hiljem täpsustas Paide linnavalitsus, et Paide toetab oma teatrit keskmiselt ca 113 600 euroga aastas. 2022. aastaks pidi teatri toetus algselt olema ca 130 000 eurot, aga kahe kärpega on seda vähendatud 96 580 euro peale.

Toimetaja: Karmen Rebane/Kerttu Kaldoja

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: