Eesti naisgraafikute looming jõuab Kumu suurde saali

Marju Mutsu (1941‒1980). Pilk. 1976. Ofort.
Marju Mutsu (1941‒1980). Pilk. 1976. Ofort. Autor/allikas: Eesti Kunstimuuseum

16. juunil avatakse Kumus näitus "Läbi su silmaterade musta kuru", mis toob eesti naisgraafikute loomingu kunstimuuseumi suurde saali.

1960. aastate teisest poolest tõusis esile silmapaistev hulk naisautoreid, kes mitmel viisil uuendasid oma perioodi graafikat. Kumu kunstimuuseumi näitus toob sellises mahus esmakordselt kokku Concordia Klari (1938–2004), Silvi Liiva (1941), Marju Mutsu (1941–1980), Naima Neidre (1943), Kaisa Puustaki (1945), Marje Taska (1955), Vive Tolli (1928–2020), Aili Vindi (1941), Mare Vindi (1942–2020) ja Marje Üksise (1945) 1960.–1980. aastate loomingu.

"Näitus "Läbi su silmaterade musta kuru" on sissevaade eesti naisgraafikute mitmekihilisse maailmatunnetusse. Nende teostes tuleb esile tähelepanelikkus ümbritseva keskkonna vastu, naiseks olemise erinevad tahud, läheduse, hoole ja intiimsuse väärtustamine ja nähtavaks tegemine, sõprus ning muud ühiskondlikud ja inimlikud teemad. Ehk pakub naisgraafikute rikkalik pärand praeguses ajas vastupidamiseks ja alternatiivide kujutlemiseks omalt poolt vajalikke vihjeid ja toetuspunkte," ütles näituse kuraator Eda Tuulberg.

Näitus on tinglikult jaotunud erinevateks peatükkideks. Läbi ruumi kulgedes avaneb inimese ja looduse suhe, erinevas võtmes kehakäsitlus, inimesele ühiskondlikult antud, aga ka isiklikult võetud rollid, suhestumine pärimuse ja folklooriga, inimese mõju keskkonnale ja selle tagasimõju, argireaalsuse poeesia, eksistentsi tumedad võnked, naisena elamise, emaduse ning vananemise mitmetine kogemus. 

Näitusega kaasneb illustreeritud raamat, millesse on koondatud oma laadilt, eesmärkidelt ja fookuselt väga erinevad tekstid ning raamatu peamiseks eesmärgiks on vaadelda näitusel esitletud graafikute loomingut tänapäeva perspektiivist.

Kunstnik Concordia Klari luulerea järgi nime saanud näitusel on kutsutud naisgraafikute ja nende teostega performatiivselt suhestuma nüüdisaegsed etenduskunstnikud Jette Loona Hermanis, Kaja Kann ja Keithy Kuuspu. Hermanis ja Kann loovad eksponeeritud graafikast inspireerituna uued performance'id, mida on võimalik näha eesoleval sügisel.

Keithy Kuuspu ruumitundlikku etendust "Läbi kukkumine" näeb osana näitusest Kumu kunstimuuseumi sisehoovis kahel korral: 17. juuni ja 19. augusti õhtul. Lavastuses testitakse vaimse ja füüsilise vastupidavuse erinevaid staadiumeid, julgedes end proovile panna ning väärtustades ebaõnnestumise erinevaid määratlusi. 

Kuraatorid Maria Arusoo, Eha Komissarov, Eda Tuulberg, näituse kujundus Edith Karlson, Maria Luiga, graafiline disain Brit Pavelson, koordinaator Magdaleena Maasik, näituse korraldaja Tõnis Medri.

Näituse töörühm: Richard Adang, Darja Andrejeva, Kaarel Eelma, Kaja Kährik, Margit Pajupuu, Renita Raudsepp, Brigita Reinert, Tiiu Saadoja, Kaidi Saavan, Agathe Marie Sarap, Mati Schönberg, Laura Tahk, Elnara Taidre, Anne Untera, Uve Untera, Madli Valk.

Näitus on avatud 5. novembrini.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: