Sõltumatu Tantsu Lava valis välja uued koreograafid etendustesarja Premiere

Marta Jamsja (vasakul) ja Elle Viies (paremal)
Marta Jamsja (vasakul) ja Elle Viies (paremal) Autor/allikas: Pressimaterjalid

Premiere on Eesti kaasaegse tantsumaastiku olulisemaid uusi koreograafe tutvustav sari, mis leiab 2024. aastal aset 14. korda. Tulevasel Premiere'il tutvustavad oma esimesi iseseisvaid debüütlavastusi Sõltumatu Tantsu Laval koreograafid Elle Viies ja Marta Jamsja.

Tänavu laekus Premiere'ile sisuliselt mitmekesiseid taotlusi ning lõppvaliku puhul pidas Sõltumatu Tantsu Lava oluliseks idee läbimõeldust ning kaasaegset lähenemist tantsukunstis. Koreograafide valiku tegi STL-i tiim koosseisus Triinu Aron, Evelyn Raudsepp, Annika Ader ja Kärt Kelder.

2024. aasta Premiere'i programmi valiti koreograafid Marta Jamsja ja Elle Viies, kes loovad järgmise aasta märtsiks Sõltumatu Tantsu Laval oma esimese tantsulavastuse.

Marta Jamsja omandas koreograafia eriala Tallinna Ülikoolis ning on hetkel lõpetamas Antwerpeni Riikliku Konservatooriumi tantsu eriala. Premiere'i otsustas ta kandideerida soovist naasta Eestisse pärast õpinguid ja kinnitada siin kanda kunstnikuna.

"Ma olen alati näinud Premiere'i kui ainulaadset nähtust Eestis. Läbi usalduse kunsti ja koreograafia vastu annab STL alustavatele loojatele võimaluse muutuda tantsumaastikul nähtavaks. Valituks osutumine annab võimaluse jagada laiema publikuga isiklikku arusaama tantsust, etenduskunstist ja maailmast, kus me koos elame," kommenteeris Jamsja.

Elle Viies on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia tantsukunsti eriala. Viies kandideeris Premiere'ile soovist luua spetsiifiliste tingimustega ruum, kus oma mõtteid veelgi eriomasemas suunas vormida.

"Mind huvitavad kunstis kõhedad olemis- ja tajumisvormid ning kehad, mis on samaaegselt funktsionaalsed ja fenomenaalsed. Keha saab tantsukunsti kaudu esile tõsta, dekonstrueerida, uude konteksti paigutada ja sealt jälle lahti rebida," selgitas Viies.

Premiere'i uuslavastused esietenduvad 2024. aasta märtsis.

Premiere on sari, mis pakub professionaalset platvormi koreograafidele loomaks oma esimest liikumisel põhinevat lavastust. Varasemalt on Premiere'i sarjas oma debüüdid teinud ning nüüdistantsu väljal tuule tiibadesse saanud sellised tuntud tantsukunstnikud nagu Sveta Grigorjeva, Joanna Kalm, Üüve-Lydia Toompere, Karl Saks, Arolin Raudva, Sigrid Savi, Siim Tõniste jt.

Toimetaja: Maiken Tiits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: