Keelesäuts. Ons tuul siis tüdruk või poiss?
Seekordses keelesäutsus heidame pilgu sõnade poiss ja tüdruk kirjusse maailma.
Sõnal tüdruk on eesti keeles palju tähendusi – eesotsas tähistab tüdruk naissoost last või tütart. Tüdruk võib viidata ka tüdruksõbrale, nagu lauses Kas sa sooviksid olla mu tüdruk?. Ehkki tüdruk tähistab enamasti tütarlast, osutatakse selle sõnaga tihti ka täiskasvanud naisele, nagu lauses Kaanetüdrukuks 82-aastane Patricia, pildistatud puult õuna võtmas, või sõbrannale, nagu lauses Reedel sain ma oma tüdrukutega kokku - sõime head-paremat ja lobisesime.
Tüdrukut sisaldavate liitsõnadega saab tähistada ka ametit või hobisid (nagu ilmatüdruk, sporditüdruk), vanust (nagu koolitüdruk, beebitüdruk), suhteid (nagu naabritüdruk, ekstüdruk), elukohta (nagu linnatüdruk, külatüdruk) või iseloomu (nagu päikesetüdruk). Esineb ka sõnu, mille esiosa tähistab looma, nagu kassitüdruk, koeratüdruk või hiiretüdruk.
Sõna poiss tähistab eesti keeles meessoost last, poega või noort meest. Samuti viidatakse poisiga meessoost partnerile, nagu lauses Ütlesin oma poisile, et vaata, selline ongi armastus! Meessoost isiku kohta öeldakse poiss ka semulikult, nagu lauses Kuulge poisid, äkki korraldaks täna peo?
Liitsõnades viitab poiss mingi ameti või hobiga tegelejale (nagu ajalehepoiss, kokapoiss) ja kindla välimuse või iseloomuga noorele mehele (nagu iluspoiss, pahapoiss). Samuti väljendavad seesugused liitsõnad elukohta (nagu linnapoiss), vanust (koolipoiss) ja suhteid (naabripoiss). Ka poissi võib liitsõnades kasutada loomale viitamiseks, nagu karupoiss või siilipoiss. Lisaks osutab poiss ilmanähtusele – nii nagu sõnades tuulepoiss ja külmapoiss.
Kokkuvõtteks on ka tüdrukud ja poisid eesti keeles küllaltki tegusad.
Toimetaja: Karmen Rebane
Allikas: Vikerraadio