X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Wiedemanni keeleauhinna pälvis luuletaja Hando Runnel

Hando Runnel
Hando Runnel Autor/allikas: Reti Kokk

Valitsus otsustas määrata 2024. aasta riigi F. J. Wiedemanni keeleauhinna Hando Runnelile järjepideva ning mõjuka panuse eest eesti keele, kirjanduse ja kultuuri rikastamisse ning kindlustamisse luuletaja ja kirjanduselu korraldajana.

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas õnnitles ja tänas laureaati: "Hando Runneli olulisust eesti kirjanduse ja keele arengus on raske üle hinnata. Runneli luuletused ja tekstid on jätnud jälje tervete põlvkondade sõnavarasse," ütles Kallas. 

Hando Runnel on ligikaudu 60 raamatu autor, mille hulgas on umbes 40 luulekogu. Runneli luuletuste arvu on aga peaaegu võimatu kokku lugeda, nagu ka nende kaudu keelde tulnud väljendeid – "ei saa me läbi Lätita", "maa tuleb täita lastega" jmt. Viimasel kolmel kümnendil, olles "Eesti mõtteloo" sarja peatoimetaja, on Runnel teinud rahvale taas kättesaadavaks paljude keeleinimeste töid. 

Hando Runnel on tegutsenud vabakutselise kirjaniku ja luuletajana rohkem kui pool sajandit. Alates 2012. aastast on ta Eesti Teaduste Akadeemia liige. 

Wiedemanni keeleauhind antakse laureaadile üle riigipreemiate aktusel 21. veebruaril. Preemia suurus on 65 000 eurot.

F. J. Wiedemanni keeleauhind määratakse igal aastal ühele isikule väljapaistvate teenete eest eesti keele uurimisel, korraldamisel, õpetamisel, propageerimisel või kasutamisel. Aasta tagasi määrati Wiedemanni keeleauhind Peeter Pällile, esimesena sai selle 1989. aastal Henn Saari.

Toimetaja: Rasmus Kuningas

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: