ERR tähistab kunstnik Ülo Soosteri 100. sünniaastapäeva eriprogrammiga
Tänavu 17. oktoobril tähistatakse kunstnik Ülo Soosteri 100. sünniaastapäeva. Erinevad ERR-i kanalid toovad sel puhul vaatajate ette eriprogrammi, mille hulgas nii vanemaid telesaateid kui ka mõned aastad tagasi valminud portreefilm.
Jupiteris on Soosteri sünniaastapäeva puhul loodud teemarida, kust leiab neli saadet ERR-i arhiividest:
"Sürrealism Eesti kunstis"
Saade tutvustab Eesti kunstnike töid, kes on tegelenud sürrealistlike piltide ja skulptuuride loomisega. Selle kunstivoolu tähtsusest Eestis räägib Anu Liivak ja looja seisukohti tutvustab Olav Maran.
"Kunstiministeerium. Tartu Sõpruskond ja Ülo Sooster"
Kumu Kunstimuuseumis avati 2014. aasta detsembrikuus näitus "Tartu Sõpruskond ja Ülo Sooster". Kunstiministeerium küsitles sel puhul näituse kuraatorit, noorema põlvkonna kunstiteadlast Liisa Kaljulat ning Sõpruskonna ehk 1960. aasta rühmituse ristiisa ning üht parimat järelpallasliku pärandi tundjat Enn Lillemetsa. Mõlema ette seadsime keskseks küsimuseks kunstnike loomingu ajaloolise järjepidevuse. Külaliste vastused ei üllata oma iseloomult - Kaljula keskendub taasaktualiseerimisele ja uustõlgenduse võimalikkusele, Lillemets aga järjepidevusele. Tõde, nagu sellistel puhkudel ikka, on usutavasti mõlema lähenemise sümbioosis. Saatejuht on Indrek Grigor.
"Maailmapilt. Ülo Sooster"
Eesti ühe rahvusvaheliselt tuntuima kunstniku Ülo Soosteri elu ja looming. Räägivad kunstiteadlane Eha Komissarov, kunstnik Valve Janov ja Ülo Soosteri poeg Tenno-Pent Sooster. Küsitleja, autor ja toimetaja Martin Viirand.
"Maailmapilt, Ülo Sooster"
Kunstnik Leonhard Lapin räägib Moskvas elanud eesti kunstnikust Ülo Soosterist. Katkendeid Ilja Kabakovi raamatust "Ülo Soosteri piltidest" loeb Einar Kraut. Saate autor Martin Viirand.
17. oktoobril kell 22.30 jõuab ETV2 eetrisse ka 2020. aastal valminud portreefilm "Ülo Sooster, Mees, kes kuivatas rätikut tuule käes". Hiiumaal sündinud Ülo Sooster õppis Pallases. 1949. aastal mõisteti ta nõukogudevastase tegevuse eest kümneks aastaks vangilaagrisse. Pärast vabanemist, Moskvas, sai temast vene avangardi teise laine tuntumaid esindajaid. Ametlikult oli ta graafik, teadusliku ulme illustraator, mitteametlikult aga eksperimentaalmaali meister, esimene nõukogude sürrealist, kelle isiklik metafüüsika peegeldus tema stiilis.
Filmi režissöör ja stsenarist on Lilija Vjugina, operaator Sergei Sõrbu, monteerija Sergei Voronin, helilooja Timo Steiner.
Toimetaja: Kaspar Viilup