Lastekirjanikud on ära unustanud eelteismelised ja algklassiõpilased ({{commentsTotal}})

Foto: PM/Scanpix Baltics

Tallinna Raamatumessil peetaval kirjandusfoorumil võrdlevad Põhja- ja Baltimaade eksperdid uuringumaterjale, mis peegeldavad lastekirjanduse staatust, arengut, laste ja noorte lugemist ning neis lugemishuvi äratamist. Lastekirjanduse uurija Jaanika Palmi sõnul on viimasel ajal eesti lastekirjanike fookus mudilasraamatutel, ära on unustatud eelteismelised ja algklassilapsed.

Foorumil esineva lastekirjanduse uurija Jaanika Palmi sõnul on paaril viimasel aastal lisandunud uusi noorteraamatuid. Varem olid noorteraamatud üsna ühesugused, kuid uued autorid on lisanud isikupära.

"Üldiselt on meie lastekirjanduse pilt ikkagi hästi rõõmus - meil ilmub 600 eestikeelset lasteraamatut aastas, 60 protsenti neist on tõlked, aga ülejäänud on kõik eesti autorite looming, päris uusi raamatuid on ligi sada," tõi Palm välja. "Tavaliselt võõramaa inimesed kangesti imestavad selle üle, sest meie rahvastikuarvu juures on see muljetavaldav arv."

Palmi sõnul on uueks nähtuseks, et avaldatakse noorte autorite raamatutest kordustrükke, näiteks Kristiina Kassi ja Ilmar Tomuski raamatud, mis on laste seas hästi populaarsed, on saanud endale juba teised ja kolmandad kordustrükid.

"Kui tahaks vinguda, siis meil on mõned teemad käsitlemata," nentis Palm. "Meie lastekirjanilkud tunnevad ennast võõralt tänapäevases koolis - sellest nad kirjutada ei taha ja libisevad sellest kergesti üle. Samamoodi teeb mind kurvaks, et meil pole loomaraamatuid, võibolla laste ja looduse suhe ning looma hingeellu nägemine jääb seetõttu natuke kehvapoolseks. Vanusegruppidest on olnud kõige kehvemini esindatud põhikooliõpilased või eelteismelised, kellele meie autorid miskipärast kirjutada ei armasta. Paaril viimasel aastal hakkab tunduma, et nad väga ei taha kirjutada ka algklassilastele. Hästi populaarseks on meil muutunud mudilasraamatud, milles on pildil hästi suur osatähtsus. Ja need on meil tõesti hästi kenad ja ilusad. Seal vallas on meil toimumas ka suured muutused."

Toimetaja: Tiiu LaksHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: