Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Marek Tamm: Patrick Modiano on suur stiilimeister

Tänavuse Nobeli kirjanduspreemia pälvis Prantsuse kirjanik Patrick Modiano, keda on tõlgitud ka eesti keelde. Tallinna ülikooli kultuuriajaloo dotsendi Marek Tamme sõnul on Modiano suur stiilimeister.

Modiano ajalooliste romaanide tegevus on sageli keskendunud Teisele maailmasõjale ja 1940. aastaile.

"2014. aasta Nobeli kirjanduspreemia pälvib prantsuse autor Patrick Modiano mälukunsti eest, millega ta on suutnud esile manada kõige hoomamatumaid inimsaatusi ja paljastanud elu okupatsioonimaailmas," ütles Rootsi akadeemia alaline sekretär Peter Englund preemia saajat väljakuulutades.

Modiano sündis okupeeritud Pariisis, kus tema juudi-itaalia päritolu isa ja belglannast ema kohtusid. Kirjaniku päritolu ja elu algusaastad on tema loomingut väga palju mõjutanud.

Eesti keelde on tema umbes 30 romaanist tõlgitud kolm: "Hämarate poodide tänav", "Silmapiir" ja "Unistuse kaugeimast otsast".

Kõigis tema teostes on läbivateks teemadeks mälu, aeg ja traumad.

"Eeskätt huvitavad teda just Saksa okupatsiooni varjud tänapäeva Prantsusmaal. Enamik tema teoseid on kriminaalromaani koega. Teda huvitab üksikute, konkreetsete inimeste saatus saksa okupatsiooni ajal Pariisis, ta püüab nende kohta kõik välja uurida," selgitas TLÜ Eesti humanitaarinstituudi kultuuriajaloo dotsent Marek Tamm.

Ta lisas, et Modiano teeb suureks ka tema stiil. "Ta on väga suur stiilimeister. Ta suudab velmata kadunud maailma väga kütkestavalt - piisab ühest leheküljest, et aru saada, et selle on kirjutanud Patrick Modiano," ütles Tamm.

69-aastane Modiano elab praegu Pariisis. Ta hoiab avalikkuse eest kõrvale ja annab väga harva intevjuusid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: