Eesti kultuuriesindajad välismaal: Kristi Roosmaa Tootell, New York ({{commentsTotal}})

Kultuuriportaal küsis kõigilt Eesti kultuuriesindajatelt välisriikides, millised olid nende lõppenud aasta suurimad ettevõtmised ning mida plaanitakse alanud aastaks. Kokku on meil seitse kultuuriesindajat, lisaks kaks Eesti Instituudi oma. Täna valgustab oma tegemisi kultuurireferent New Yorgis Kristi Roosmaa Tootell.

Möödunud aasta kujunes kultuuriliselt äärmiselt edukaks. Interpreteeritavat oli laias valikus, igale maitsele.

Mai viimasel päeval leidis aset ajalooline sündmus – maailma ihaldatuimas kontserdisaalis Carnegie Hall’is esitasid Eesti muusikud oma maa armastatud ja austatud helilooja loomingut. Tõnu Kaljuste juhatusel tuli ettekandele Arvo Pärdi “Fratres”, “Cantus in Memory of Benjamin Britten”, “Adam’s Lament”, “Salve Regina” ja “Te Deum”. Esitajateks Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester.

Saal oli välja müüdud, kuulajaid 2804. Saali valdas kontserdi eel nakatav ootusärevus, tundeküllasust lisas helilooja kohalviibimine. Kontserdikava läbimõeldud ja oskuslik ülesehitus kulmineerusid kontserdi lõpumeetritel valjuhäälsete ovatsioonidega, “braavo” hõigati lugematuid kordi. Kuulajaskonda valdas vaimustus ja rahulolu – hing oli rikkam fantastilise kogemuse võrra tunda muusika säravat jõudu ja spirituaalsust endast läbi voolamas. Helilooja kutsuti lavale tagasi kuuel korral.

2. juunil toimus Metropolitani kunstimuuseumis Pärdi “Kanon Pokajanen” kontsert, mida esitas EFK a cappella, dirigeeris Tõnu Kaljuste. Kontserti kanti üle Q2Musicu veebikanalil q2music.org.
Lisaks Arvo Pärdi suurprojektile korraldasin Eesti Litograafiakeskuse „Armastus 21. sajandil“ näituse avamise prestiižses BOSI Contemporary galeriis, aitasin kaasa Leeni Linna dokumentaalfilmi „Veregrupp“ linastumisele Euroopa Filmifestivalil Panorama Europe, Balti Keti juubelipidustustele Daley Plazal Chicagos, peaministri ja presidendi vastuvõttude korraldamisel ja paljude teiste artistide New Yorki tulemise koordineerimisel ja nõustamisel.

Kindlasti soovin siinkohal esile tõsta Annika Haasi fotonäituse “Lennukivaatlejad” osavõttu Ameerika populaarseimast fotokunsti festivalist Photoville. Äärmiselt omanäoline ja energiline oli Metsatöllu kontsert Irving Pazal ja palju õnne Brian Melvin Modern Times’le džässklubides tuuritamise eest.

2015. aasta saab olema põnev. Ees on palju ja mitmekülgseid projekte. Kaks suurimat neist realiseeruvad märtsikuus: E STuudio koori osavõtt rahvusvahelisest koorifestivalist, mis toimub Carnegie Hallis; kunstnik Jaanika Peerna isikunäituse esitlemine Kentler International Drawing Space's ja raamatu esitlus legendaarses The New York Public Librarys.

Kindlasti on märkimisväärne, et antud hetkel on juba teada Eesti filmide osavõtt kolmest filmifestivalist: Panorama Europe, Animated Spirits ja Scandinavian Film Festival.

Lähitulevikku silmas pidades tahaksin esile tõsta, et märtsis esitatakse Carnegie Hallis eesti päritolu Ameerikas elava noore helilooja Jonas Tarmi heliloomingut ja aprillikuus toimub Live Arts festival, mille raames pühendatakse terve päev Arvo Pärdi loomingule. Sügis aga toob võimalused koostööks Kadri Voorandi, Vox Populi ja loodetavasti ka Svjata Vatra ning Heinavankriga.

Samuti teen koostööd Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega, hoian sidet Washingtoni pressi-ja kultuuridiplomaadi Maria Belovasiga ja tegelen üleüldiselt põnevate väljundite leidmisega arhitektuuri, disaini ja kirjanduse ekspordi valdkonnas.

Pöidlad pihku „Mandariinidele“ Oscars’i võitmiseks ja Ewert and The Two Dragons'i plaadiesitluse tuuri õnnestumiseks!

Parimate soovidega Suurest Õunast,
Kristi Roosmaa Tootell, Kultuurireferent New Yorgis

NY kultuurireferendi amet on loodud 2013. aastal Välisministeeriumi pilootprojekti raames, millest on tänaseks välja kasvanud osalise ajaga Kultuuriministeeriumi töökoht.

Toimetaja: Mari KartauHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: