Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Peeter Raudsepp: toores ja inimlik sisu on see, mis kunsti nime väärib

Pirogovi platsil sai täna alguse Eesti Teatri Festival Draama, mis kestab 13. septembrini ning mille jooksul mängitakse etendusi nii Tartus kui ka Tallinnas.

Tänavu on Draama festivalil viis programmi: kuraatoriprogramm "Piiri peal", Balti Teatri Foorumi programm, aastaauhindade programm, Vaba Lava showcase ja Uue Tantsu showcase.

Kuraatoriprogrammi "Piiri peal" on kokku pannud kuraator Peeter Raudsepp koostöös Eestis etenduskunste õpetavate ülikoolide tudengitega, vahendas Klassikaraadio "Delta".

"Uuendus on see, et Peeter ei saa üksinda teha kogu festivali, vaid ta vastutab ainult oma programmi eest,“ sõnas peakorraldaja Margus Kasterpalu ja lisas, et tema oma pika praktika juures ei ole varem teinud nii suurt, 40 erineva nimetusega festivali.

"Varasemad kuraatorifestivalid, mis juba loomult keskenduvad ühele konkreetsele lõigule või sektorile selle kuraatori subjektiivsele maitsele Eesti teatrimaastiku mingist küljest – see jäi nagu kogu selle maastiku esitlemiseks pisut kitsaks," ütles Kasterpalu "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudistele.

Peeter Raudsepp ütles, et "Piiri peal" pani tema eest kokku üliõpilastest koosnev tuumik.

"Kõigil oli võimalus lavastusi sinna nimekirja pakkuda. See protsess oli suhteliselt valutu. Pidin üllatusega nentima, et minu ja üliõpilaste maitse oli üpris ühesugune. Vanad head asjad: etendus peab olema sisukas, seal peab olema sisu ja vormi ühtsus, seal peab olema teatav provokatiivsus, seal peab olema isiklikkus," rääkis ta, lisades, et noored ei ole inimesed, kes hooliksid väga välisest klantsitusest.

"Ma loodan, et see trend kestab neil kuni hauani. Tänapäeval on toores ja inimlik sisu see, mis kunsti nime väärib," sõnas Raudsepp.

Festivali kolmel esimesel päeval toob kuraatoriprogramm "Piiri peal" Tartusse ligikaudu sada etenduskunstide üliõpilast näitama oma töid. Kolmapäeval kohtuvad nad kõik humoorikas ühislavastuses "Piiri peal ehk nii me oleme".

Sel aastal valib festivali publik esmakordselt Draama programmist enda lemmiku. Kõige enam hääli saanud lavastuse meeskonnast saadetakse kuus inimest nädalasele kultuurireisile Prantsusmaale.

"Ma usun, et see on selline päris tore motivaator, me saame ka oma lemmikuid niimoodi tunnustada ise, mitte ei pea ilmtingimata ära ootama asjatundjate hinnanguid märtsi keskpaigal rahvusvahelisel teatripäeval," arvas Margus Kasterpalu.

Draamafestival kestab Tartus 13. septembrini. Tallinnas Telliskivi loomelinnakus Vaba Lava teatrikeskuses saab festivalist osa saada 10.-12. septembrini.

Vaata värsket Draama videoklippi:

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: