Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

2015. aasta parima näituse korraldas Eesti loodusmuuseum

{{1454086651000 | amCalendar}}
Foto: Eesti loodusmuuseum

Haapsalu kultuurikeskuses toimunud galal anti üle Eesti muuseumide aastaauhinnad ehk Muuseumirotid kümnes kategoorias ja üks eripreemia.

Kultuuriministeeriumi juures tegutsev muuseuminõukogu tunnistas konkursile laekunud 108 taotluse hulgast 2015. aasta parimaks näituseks Eesti loodusmuuseumi "Öised tiivulised". Parima püsiekspositsiooni auhinna sai Eesti tervishoiu muuseumi "Avameelselt sinu kehast", vahendas "Aktuaalne kaamera".

Näitus "Avameelselt sinu kehast" viib külastaja teekonnale läbi inimkeha. Kahes majas paiknevad teematoad peatuvad kõikidel elundkondadel ja tutvustavad lisaks teemasid nagu evolutsioon, seksuaalsus, laste sünd ja hügieen.

Eesti Tervishoiu Muuseumi näituste kuraator Ülle Kask leiab, et tervishoiumuuseumis ei ole olnud nii head anatoomia ja meditsiini teemalist püsinäitust kui praegu.

"Tänane näitus on väga atraktiivne, huvitav, kaasaegne ja pakub harivat meelelahutust nii väikestele kui suurtele külastajatele," iseloomustab Kask.

Tänavune muuseumihariduse edendaja auhind läks aga programmile "Kunst kõnetab kõiki. Puuetega inimesed kunstimuuseumides.", mille raames avati Kadrioru kunstimuuseumis nägemispuudega inimestele mõeldud näitus"Käegakatsutavad kangelased", kus külastajad said puudutuse teel tutvuda antiikjumaluste skulptuuridega.

Näituse projektijuht Jan Meresmaa-Roos märkis, et ka erivajadusega inimesed ju hoiavad ja säilitavad kultuuri ning annavad endast ka midagi kultuurile juurde.

"Oleks väga rumal meist, nii-öelda tavainimestest, kui me nad lihtsalt "ära lõikaksime"."

Teadustööl üha suurem roll

Eesti muuseuminõukogu teaduskomisjoni esimehe Sirje Helme sõnul on märgata, et akadeemiline teadustöö tõuseb iga aastaga muuseumide tegevuses üha olulisemale kohale. Helme ütles "Aktuaalsele kaamerale", et üheks põhjuseks on ilmselt see, et paljud muuseumid on suutnud nüüdseks lahendada mitmesugused olmeprobleemid, mis varem igapäevast tegevust takistasid, kuid muutust on näha ka põhimõttelises lähenemises museoloogiale.

"Teine kindlasti on see, et muuseumidele on jõudnud juba pikemat aega pärale see, et uurimistöö ei ole sekundaarne. Ilma selleta ei ole võimalik arendada edasi muuseumit, arendada edasi võimekust rääkida ühiskonnaga ja rääkida ühiskonnas kaasa," lausus ta.

Parima teadustrükise kategoorias kuulusid kolmest nominatsioonist kaks tänavu Viljandi muuseumile. Nendeks olid Tiina Jürgeni ja Ave Matsini "Mulgi rahvarõivad" ja Ain-Andris Vislapuu "Viljandi ordulinnus ja Lossimäed läbi aja". Viljandi muuseumi direktor Jaak Pihlak ütles, et muuseumide kogudes on palju põnevat, kuid sageli on see materjal laiemale avalikkusele tundmatu. Selle olukorra muutmisel on kindlasti üks osa raamatute avaldamisel.

"Kui need annavad pildi kõigile huvilistele, kes selle vastu huvi tunnevad, siis on ju see töö, mis väärib tunnustamist ja kui peale suurte keskmuuseumide ka teised, näiteks maakondliku taustaga regionaalmuuseumid siin saavad kaasa lüüa, siis on see väga kiiduväärt," rääkis Pihlak.

Parima trükise kategoorias nomineeritud Eesti kunstimuuseumi toimetiste peatoimetaja Merike Kurisoo kinnitas, et erinevalt levinud väärarvamusest, ei ole muuseumitöö hall ega igav.

"Me töötame ju mõneti meie kultuurse mäluga ja nende objektidega, mida on peetud eri aegadel ja eri sajanditel väga olulisteks, mida on kogutud. Meie töö on seda nii-öelda vahendada, näidata, hoida ja mõtestada. See ongi tegelikult kõige olulisem minu meelest muuseumitöö juures. Iga päev on väga põnev," ütles ta. 

Kokku jagati Muuseumirotte kümnes kategoorias. Iga kategooria võitja sai lisaks skulptor Tiiu Kirsipuu poolt valmistatud Muuseumiroti kujule ka 1300-eurose rahalise preemia.

Muuseumide aastaauhindade 2015 laureaadid:
- Parima püsinäituse auhinna pälvis Eesti tervishoiu muuseum, püsiekspositsiooniga inimese anatoomiast "Avameelselt sinu kehast". Kuraator: Ülle Kask, kujundasid Liis Lindvere, Raili Paling, Kadri Kaldam, Indrek Mikk (KOKO Arhitektid OÜ), graafilise kujunduse tegid Marko Ausma ja Maris Kaskmann (Produktsioonigrupp OÜ), projektijuht oli Teele Siig (Produktsioonigrupp OÜ), meeskonda kuulusid veel Kärt Mikli, Margus Jurkatam ja Kalju Paju.
- Möödunud aasta parimaks näituseks tunnistati Eesti loodusmuuseumi "Öised tiivulised", mis tutvustas ööliblikate ja kakkude salapärast maailma. Näituse loomisesse panustasid Anne-Ly Nurmõtalo, Aare Lindt ja Evelin Reimand. Näituse kujundas Pult OÜ.
- Konserveerimistöö auhinna pälvis Ruth Paas Eesti vabaõhumuuseumi konserveerimis- ja digiteerimiskeskus Kanutist Eesti kunstimuuseumi lehvikute konserveerimise eest.
- Parima koguhoidja tiitli said Kristiina Hiiesalu, Anne Ruussaar, Ene Heimvell ja Merike Neidorp Tallinna linnamuuseumist projekti "Keraamikakogu fajansi ja portselani avahoidla" eest.
- Parimaks muinsuskaitsjaks muuseumis tunnistati Tõnu Sepp Saaremaa Muuseumist projekti "Kuressaare kindluse kui turismiobjekti arendamine" eest.
- Aasta muuseumihariduse edendaja on Jane Meresmaa-Roos Eesti kunstimuuseumist koolituskavaga "Kunst kõnetab kõiki. Puuetega inimesed kunstimuuseumides“koos skulptuuriprogrammiga "Käegakatsutavad kangelased".
- Parima teadustrükise auhinna pälvis Tiina Jürgeni Viljandi muuseumist trükise "Mulgi rahvarõivad“ eest. Peatoimetaja: Ave Matsin, kujundaja: Kristjan Mändmaa ning väljaandjad: Viljandi muuseum ja Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia.
- Parima teadusürituse korraldas Eesti kunstimuuseum, kus Anu Allase juhtimisel toimus Kumu kunstimuuseumi sügiskonverents "Jagatud praktikad: kunstiliikide põimumised sotsialistliku Ida-Euroopa kultuuris", mis oli pühendatud teise maailmasõja järgsele kunstile Ida-Euroopa kontekstis.
- Aasta parima turundustöö tegi Muuseumiöö korraldusmeeskond, koosseisus Külli Lupkin, Laura Kipper, Triin Männik ja Margus Palu. 2015. aasta muuseumiöö "Öös on muusikat" lõi kõikide aegade publikurekordi, tuues ühel õhtul viie tunni jooksul muuseumidesse üle Eesti 110 000 inimest.
- Muuseumiarendaja 2015 auhinna pälvis Eesti vabaõhumuuseum projektiga "SA Eesti Vabaõhumuuseumi setu ja peipsivene teema külastuskeskuse ja parklate ehitus", mille eestvedajateks olid Merike Lang ja Jaak Kõiva.

Eripreemia pani välja ettevõtluse arendamise sihtasutuse (EAS) turismiarenduskeskus ja selle pälvis turistisõbralikkuse ja klienditeekonna mugavuse eest Eesti Vabaõhumuuseum.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: