Teatritükk, mis teeb sissevaate vaegnägijate ellu ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Vaba Lava teatrisaalis esietendus reedel Eesti esimese pimedate ja vähenägijate teatri Terateater uuslavastus "Kes kardab pimedat?" Tõsielulistest sündmustest inspireeritud lavatükk heidab nalja tõsistel teemadel. "Aktuaalne kaamera" piilus lava taha ja sai tuttavaks peategelast kehastava Julia Kabanovaga.

Lavastus tõstatab küsimusi stiilis: kas pime nutab, kas pime näeb unenägusid, kas pime seksib. Julia Kabanova kinnitab, et need küsimused ei tulnud näitekirjanik Martin Algusel üksinda pähe, vaid on pimedate elus tavapärased.

"Näiteks selliseid olukordi on olnud, et kui sõidan bussis, siis vahepeal küsitakse, et kuhu sa üldse sõidad, umbes nii, et kuidas ma üldse kodust välja julgen tulla või midagi sellist," rääkis Maria osatäitja Julia Kabanova.

Terateatri kunstiline juht Jaanika Juhanson rõhutab, et mitte pimedad inimesed ei vaja integreerimist, vaid ühiskond vajab laiemat vaadet või märkamist. "Sel eesmärgil on ta mõeldud, aga mida ta kindlasti ei ole - ta ei ole selline tõsine, kuri jutt kurbade inimeste poolt tõsistel teemadel."

Oluline on, et ühtmoodi nauditava teatrielamuse saaksid nii pimedad, vähenägijad kui nägijad - seetõttu mängib õige atmosfääri loomisel olulist rolli heli.

Iseõppinud helirežissöör Jakob Rosin on helikujundusse põiminud nii kirjeldustõlget, omaloodud muusikat kui ka kuuldemängu elemente. Olgugi, et pime - jah, Jakob naudib filme, teatrit ja kaunist loodust.

"Mulle meeldib salvestada igasuguseid helisid. Ma nimetan seda ise pimedate fotograafiaks, kui teised käivad teevad telefonidega selfiesid, siis mina käin ringi mikrofonidega ja salvestan," rääkis Rosin.

Julia Kabanova kehastab lavastuses noort pimedat tütarlast Mariat, kellele vanemad on liigse vati sees hoidmisega hoopis karuteene teinud. Päris elus on Julia kahe väikese lapse ema.

"See, et ma ei näe, ei tähenda, et minu laps peab olema kuidagi teistmoodi. Olen lasknud ühel oma abistajal lugeda õpikud sisse ja lisaks sellel kirjeldada pilte, ristsõnu, mida esimese klassi laps ise ei suuda mulle veel selgitada," kirjeldas Kabanova.

Julia julgeb suurelt unistada ja ära teha. Näitlemine ja Terateater on üks Julia unistustest. Nüüd aga ootab teda ees 300-kilomeetrine palverännak Santiago de Compostelasse koos hea sõbrannaga.

Toimetaja: Priit LutsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: