Algab rahvusvaheline sisearhitektide sümpoosion
1.-3. juunini kogunevad Tallinnas, Hobuveskis Eesti Sisearhitektide Liidu kutsel III rahvusvahelisele sisearhitektuuri sümpoosionile SISU "Welcome Stranger!" valdkonna eksperdid – nii akadeemikud kui praktikud, – et arutleda globaalselt aktuaalse rände ja sellest tingitud ruumivajaduste üle.
"SISU on Eesti sisearhitektuuri valdkonna olulisim sündmus, mille eesmärk on tuua kokku nii ruumiga tegelevad kogenud professionaalid kui ka noored, et märgata ning rääkida kaasa protsessides, mis maailmas praegu toimuvad," sõnab Eesti Sisearhitektide Liidu juhatuse esimees Urmo Vaikla ning lisab:
"SISU on üleskutse tulla oma mugavustsoonist ja tellimustööde rutiinist välja ning vaadata vähemalt kolm päeva seda laiemat pilti. Me soovime selle sümpoosioniga teadvustada oma rolli ja võimalusi sisearhitektidena, disaineritena ja arhitektidena lahenduste leidmisel kaasa rääkida."
Tänavuse sümpoosioni avakõneleja on Marco Steinberg, kes kureerib 15. Veneetsia arhitektuuribiennaali Soome paviljoni näitust.
"Euroopa seisab vastamisi pretsedenditu varjupaigataotlejate tulvaga, mis paneb proovile Euroopa sügavama sisu ja väärtused. On neid, kes sooviksid, et peaksime seda ohuks liidule, kuid kas ei võiks varjupaigataotlejate vajaduste rahuldamine olla hoopis võimalus kujundada kõigi jaoks paremaid lahendusi? Kuidas saaksime peavarju pakkuda viisil, mis suunab inimesed lõimumise rajale?" küsib Steinberg.
Steinbergi strateegilise disaini praksis Snowcone & Haystack nõustab valitsusi ja juhte innovatsiooni alal. Tema SISU ettekanne "Piirilt koju" tutvustab 2015. aastal Soome Arhitektuurimuuseumi poolt korraldatud rahvusvahelise Veneetsia arhitektuuribiennaali konkursi võidutöid, mis pakuvad alternatiivseid lahendusi pagulaskriisi probleemistikule. Sama projekt esindab Soomet tänavu Veneetsias.
Teise peakõnelejana astub SISUl üles Renaud Haerlingen rahvusvahelise haardega arhitektuuribüroost ROTOR, kes loob uusi ruume, taaskasutades modernistlike interjööride detaile ja dekonstrueerides arhitektuuri.
Lisaks neile kuuleb ja näeb SISUl multikultuurilisi näiteid mitmekesiselt teoreetikute ja praktikute paneelilt, sh (sise)arhitektide Gerrit Schilderi ja Hill Scholte kohalike materjalide ja lääneliku mõttelaadi dialoogist Bangladeši kogukonna keskuse rajamisel; EKA kunstidoktorandi Eva Seppingu ekspeditsioonist Venemaa eestlaste kodudesse, sisearhitektuuri tudengite õppereisist Palestiinasse räägib Austraalia RMIT vahetustudeng Monica Knoll ja arhitekt Laura Linsi teeb ettekande kasutuseta jäänud Tsooru kolhoosikeskuse hoonete uutmoodi hõivamisest oma Delfti ülikoolis kaitstud magistritöö näitel. Tallinna Ülikooli lektor, japanoloog Alari Allik räägib iidse jaapani hõimu liikuvast kodust ja nomaadlikust elulaadist ning Eva Storgaard Antwerpeni ülikoolist arutleb, kuidas tekitada kodutunnet õpirändurite ajutistes eluruumides. EKA sisearhitektuuri magistrant Helen Oja ja arhitekt Raul Kalvo jutustavad viis lugu oma töökogemustest Singapuris ning muusikaprodutsent Michael Pärt räägib ümbritseva omaksmuutmisest mitmel mandril. Kalifornia Kunstide Kolledži magistrant Bella Mang räägib San Francisco digitehnoloogide suurest sisserändest tekkinud eluaseme ja tööruumi puudusest ja olukorra lahendusvõimalustest.
SISU huviorbiidis on taaskord arhitektuurifilmid, mille programmi on Euroopa värskete filmifestivalide pinnal kokku pannud Ingel Vaikla Genti Kuninglikust Kunstiakadeemiast (KASK). Linastuvad Parima Saksa lühifilmi tiitliga premeeritud dokumentaalfilm "Sümboolsed ohud", režissöörid Mischa Leinkauf, Lutz Henke, Matthias Wermke, Uus Meremaa režissööri Thomas Gleesoni poeetiline dokumentaal "Kodu" (2013) ning Istanbulis resideeruva kunstniku ja režissööri Cynthia Madansky poliitilised arhitektuurifilmid "Anna Pina Teresa" (2015) ja "E24" (2015), millega kaasneb autori ettekanne.
SISU lõpetab Pariisi noorte arhitektide FREAKS feearchitecture filmidega põimitud ettekanne. Freaks koondab kolme noort rahvusvahelise ampluaaga arhitekti, kes on seotud eksperimentaalsete arhitektuuriprojektidega nii väikeste installatsioonide kui mastaapsete projektide skaalal.
Ühtlasi pakub SISU võimalust osaleda Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri eriala magistritööde kaitsmisel 31. mail ja külastada EKA Rauaniidi hoones lõputööde näitust TASE ning lõõgastuda EKA sisearhitektuuri tudengite ehitatud kiiksaunas.
SISU 2016 korraldab Eesti Sisearhitektide Liit koostöös Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonnaga. SISUle on oodatud loomingulised inimesed – teoreetikud, praktikud ja üliõpilased ning valdkonnaga seotud erinevad osapooled. Sümpoosioni kava pakub põnevust ja elamust ka laiemale publikule, kes huvitub (sise)arhitektuurist ja elukeskkonnast ning neid kujundavatest sotsiaalsetest muutustest. Osalemine on tasuta, kuid vajalik on registreerumine.
Sümpoosioni kavaga on võimalik lähemalt tutvuda ning end registreerida SISU kodulehel.
Toimetaja: Jaanika Valk