Mart Kalm ERM-ist: eksponaadid leiame me tihti justkui urgude seest

Foto: ERR

Eesti Rahva Muuseum on olnud avatud paar kuud ning selle kohta on rahva poolt tulnud nii kiitvaid kui ka laitvaid arvamusi. "OPis" andis enda hinnangu ERM-ile Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm.

Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm tõdes "OPis", et Eesti Rahva Muuseumi puhul on tegemist igavesti hea ja uhke majaga. "See on rahvusvaheliselt väga palju tähelepanu äratanud arhitektuuriteos, mis on olnud erakordselt võimas eesti maa ja rahva eksportartikkel," ütles Kalm ja nentis, et harva pääseb mõni teema Eestist niimoodi esikaantele, nagu on olnud ERM-i maja. "Maja teeb suureks just see, et ta oskab kontseptuaalselt ja huvitavalt suhestuda eesti ajalooga," sõnas ta ja kinnitas, et see kujund, kuidas eesti rahvas vaatamata oma vaevalisele ajaloole tõstab end üles, on äärmiselt jõuline. "Maja esimene ots tõuseb üles ja sealt, kus maandumisrada hakkab tulema, on madalam," selgitas Mart Kalm ja lisas, et see on tõusurada ning selline peabki olema Eesti tänapäev.

Vaatamata ERM-i maja mastaapsusele tekib Mart Kalmul kahtlus, kas näitusearhitektid ja majaarhitektid on koos töötanud. "Kui ma vaatan seda suurt luidet, mis lookleb lae all, siis ma ei ole päris kindel, kas see majaarhitektide ideedega kokku läheb," sõnas ta ja kinnitas, et teisalt on selle maja üks huvitavamaid mõtteid see, et tagaotsas on lagi hästi madal ja eesotsas kõrgem, mis aga ei väljendu näitusearhitektuuri puhul.

Püsiekspositsioon on Kalmu arvates küll huvitav ning materjali on palju, kuid külastajasõbralikkuse suhtes on seal mitmeid probleeme. "Ei ole kasutatud mattklaasi, samuti on kasutuses palju ekraane, mis hakkavad peegeldama ja segama asjade vaatamist," selgitas Mart Kalm ja ütles, et kuna valgus on tihti ülevalt laest üldine ning mitte vitriini sees ja asju on palju, siis on jälgimine raskendatud. "Seepärast leiame me kohati asjad justkui urgude seest."

"Äärmiselt palju asju on ekraanil, aga kui ma vaatan neid pikki püstiseid kuvareid, siis midagi ei ole teha, ma ei jaksa kuulata pool tundi püsti seistes juttu ekraanilt," ütles Mart Kalm ja nentis, et ekraanid on meie kaasaegses audiovisuaalses kultuuris natukene vanamoodsad.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "OP"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: