Tallinna Arhitektuuribiennaali puidust installatsiooni ehitab Belgia arhitekt Gilles Retsin

28. veebruaril kuulutati välja Tallinna Arhitektuuribiennaali linnainstallatsioonide programmi avatud konkursi võidutöö, milleks osutus Belgia arhitekti Gilles Retsini võistlustöö "Digital Building Blocks", mis pakub ristkihtpuitplaatidest kergkonstruktsiooni näol välja uuenduslikku kasutusviisi liimpuitkilpidele.
Võitjaks tulnud Gilles Retsin on Londoni arhitektuuri- ja disainibüroo Gilles Retsin Architecture asutaja. Büroo on on saanud tuntuks provokatiivsete ettepanekutega rahvusvahelistel konkurssidel ning töötab hetkel teiste projektide seas ka 10000 m2 suuruse muuseumiprojektiga Hiinas.
Retsin on lõpetanud Londoni Architectural Association arhitektuurikooli. Lisaks tööle oma büroos juhib Retsin uurimisrühma UCL/ Bartletti Arhitektuurikoolis ning on ka Ida-Londoni Ülikooli vanemlektor. Ta on olnud ka Taxase A&M University külalisprofessor ning on andnud loenguid erinevates ülikoolides üle maailma. Retsini töö on osa Pariisi Pompidou Keskuse püsiekspositsioonist ning seda on näidatud muuhulgas ka New York’i Kunsti- ja Disainimuuseumis, Vitra Disainimuuseumis ja Zaha Hadidi galeriis.
Teisele kohale tulid Tom Svilans ja Paul Poinet (Taani), kolmandaks FLOW Architecture (Suurbritannia) ning žürii äranimetamise pälvisid APPAREIL (Hispaania) ja LINKSCALE (Suurbritannia).
"Retsini töö tõusis esile, kuna lisaks esmaklassilisele disainile ja tehnoloogilisele innovatsioonile suutis ta võtta ka tugeva seisukoha puitehituse tuleviku osas, väites, et arhitektuurne disain ja pragmaatilised kaalutlused võivad kompromissi leidmise asemel jõuda sümbioosini," ütles Tallinna Arhiktetuuribiennaali installatsiooniprogrammi kuraator Siim Tuksam ja lisas, et kui mitmed konkursil esitatud tööd pakkusid välja tehnoloogilisi uuendusi, siis võidutöö puhul on rõhk just disainiuuendusel
Avatud konkurss tõi kohale rohkem kui 200 osalejat, kes soovisid luua ajutise iseloomuga väliinstallatsiooni. 16 arhitekti pääsesid võistluse teise vooru ja esitasid oma kavandid, kasutades innovaatiliste Eestis tegutsevate puitmajatootjate tootmisvõimalusi. Võistluse eesmärgiks oli toetada sünergia tekkimist puidutööstuse ja uuenduslikult mõtlevate disainerite ning arhitektide vahel.
Võistluse žüriisse kuulusid TAB2017 peakuraator Claudia Pasquero, Eesti Arhitektuurimuuseumi direktor Triin Ojari ja Martin Tamke (CITA KADK). Paviljon ehitatakse Tallinnasse arhitektuurimuuseumi ette 2017. aasta augustis ning see jääb avatuks kuni 2019. aasta arhitektuuribiennaalini.
Tallinna Arhitektuuribiennaal TAB on alates 2011. aastast toimuv rahvusvaheline arhitektuurifestival, mis tutvustab kohalikku arhitektuurikultuuri, käsitleb aktuaalseid teemasid arhitektuuris ning heidab pilgu valdkonna tulevikku. TAB pakub sündmusteprogrammi nii valdkonna tippudele, alles tegutsemist alustavatele noortele professionaalidele kui ruumihuvilistele.
Toimetaja: Kaspar Viilup